IBM, insan beynini bir daha alt etme peşinde

Büyük satranç ustası Gary Kasparov'u "Deep Blue" ile alt eden IBM, şimdi de Riziko! oynamak için "Watson"u geliştiriyor.

30.04.2009 - 12:53

IBM, insan beynini bir daha alt etme peşinde

IBM, kod adı "Watson" olarak belirlenen yeni süperbilgisayarını ülkemizde "Riziko!" olarak ekrana gelen "Jeopardy!" isimli yarışma programında test edeceğini açıkladı.

Firma, daha önce yaşayan en büyük satranç ustalarından biri olarak tanınan Gary Kasparov'u alt eden "Deep Blue"yu tasarlamıştı.

Firmanın yaptığı açıklamada, şimdiye kadar yapılan tüm süperbilgisayarlardan daha başarılı bir alternatif zekaya sahip olan Watson, gerçeğe en yakın insan sesi işleme yeteneğine sahip.

Sorulara cevap verebilen bir bilgisayar olduğu belirtilen Watson, bu sezonki Jeopardy! oyuncularıyla birlikte elemelere katılacak, 2010'da yapılacak bir gösteriyle de yarışmanın finalistlerinden biriyle yarışacak. Bilgisayarın neredeyse iki yıldır geliştirildiği belirtiliyor.

Watson'un yarışmada elde edeceği başarı alternatif zekanın geliştirilmesi adına büyük önem arz ediyor. Gary Kasparov karşısında başarı elde eden Deep Blue, kuralları kesin olan ve bu kurallara bağlı olarak rahatlıkla başarıya ulaşılabilecek bir oyun olan satranç'ta başarı gösterebilmişti. Watson'un görevi ise oldukça zor.

Riziko, satrançın aksine kuralları olan bir oyun değil, bunun yerine insan beyninin yapabildiği gibi bir hızda ve esneklikte çalışması ve insan beyni gibi, birçok farklı bağımsız olay veya nesne ile ilinti kurabilen bir yapay zeka ile kazanılabilir. Böyle bir oyunda bir bilgisayarın başarı elde etmesi, bilgisayarın insanların davranışlarını anlayabilen bir bilgisayarın yolunu açabilir.

IBM, oyun sırasında bilgisayarın tüm insan davranışlarını taklit etmeyeceğini açıkladı. Bunun yerine, yarışmanın yapımcılarıyla yapılan anlaşma uyarınca, Watson yarışacağı kategorileri kendisi seçecek, soruları yazılı bir şekilde alacak ve ses işlem yeteneği ile cevaplayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...