Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar yapan Profesör İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun uluslararası alanda yayınlanmış birçok makale ve patenti bulunuyor. Saraçoğlu, bitkisel koruyucu tedavi kavramını ve yöntemlerini geliştirerek bir ilke de imza attı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ilk kez basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın son açıklamasıyla yeniden alevlenen başkanlık tartışmasına değinen Kalın, bunun gündeme yeni gelen bir şey olmadığını söyledi.

Kalın, başkanlık sistemine yönelik çalışmalara da değinerek farklı modellerin değerlendirildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı teşkilat şemasının da Erdoğan'ın takdiri doğrultusunda oluşturulduğunu belirten Kalın, 13 olan başkanlık sayısının artabileceğine işaret etti.

Kalın, İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun da danışman kadrosuna atandığını kaydetti.

İbrahim Kalın'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Basında da bununla ilgili haberler çıktı. Halkın oylarıyla seçilen cumhurbaşkanının yoğun temposuna hizmet edecek teşkilat şeması oluşturuldu. Bugün itibariyle toplam 13 başkanlığın olduğunu ve bunlara bağlı birimlerin olduğunu görüyoruz.

Bu başkanlıkların sayısının ne olacağı Cumhurbaşkanımızın takdir ve tasarrufundadır. Elbette sayı artırılabilir. Bugün itibariyle teşkilat şemasında bir önceki döneme kıyasla 4 başkanlık eklenmiş bulunmaktadır.

Halka, oyların hesabını veren Cumhurbaşkanımızın çalışmalarına katkı sağlamaktır. Cumhurbaşkanlığı profiline uygun olarak oluşturulmuş yeni bir yerleşke var.

Burası milletin sarayıdır, devletin temsil edildiği yerdir. Çok geniş yelpazede farklı misafirleri ağırladığımız yerdir. Bir hizmet binası olarak açılmış bulunmaktadır. Yerleşkeye bir de büyük bir Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi yapılacaktır.

Bu çerçevede bu projeler tamamlandığında millet ile devletin bir araya geldiği bir, Cumhurbaşkanımızın kullandığı tabirde olduğu gibi, 'külliye' haline gelecektir.

İbrahim Adnan Saraçoğlu
İbrahim Adnan Saraçoğlu

Cumhurbaşkanımızın son haftalardaki gündemine temas etmek istiyorum. 3 Afrika ülkesine resmi ziyareti oldu. Afrika boynuzuna yapılan ziyaret çerçevesinde Somali'deki yardım faaliyetleri de ele alındı.

Afrika ziyareti Afrika açılımının doğal uzantısı olarak gerçekleştirildi. Türkiye'nin Afrika'ya olan ilgisi artan tempoyla devam edecek. Afrika ziyaretleri devam edecek.

Somali'deki ziyaretin özel bir anlamı bulunuyor. 2011 yılında yapılan kapsamlı ziyaret meyvelerini vermeye başladı. Türkiye Somali'de insanlığın yüzünü ağırtan işlere imza atıyor. Somali'ye olan yardımlarımız devam edecek.

Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki hafta önemli bir de Latin Amerika ziyareti olacak. Latin Amerika ziyaretlerini son derece önemsiyoruz. Bu ziyaretler önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Cumhurbaşkanımızın takdiri doğrultusunda işleyen bir şemadır. Gölge kabine olarak görmek son derece yanlış olur. Burada özellikle Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında ayrılık olduğu iddiaları gerçek dışıdır. İkisi arasında tam bir uyum vardır.

Türkiye sevdalısı bu iki insanın vizyonu böyledir. Kişisel hesaplar belirleyici olamaz. Sayın Başbakanımız görevinin bilincindedir. Bu uyum ve koordinasyonun fotoğrafını pek çok defa gördük. Cumhurbaşkanımızın icraya tavsiyelerde bulunma yetkisi vardır.

Başkanlık tartışması yeni bir tartışma değil. Aslında kendisinin belediye başkanlığı ve başbakanlığı döneminde de dile getirdiği bir konudur. Taraf olanlar da karşı olanlar da oldu. Tekrar gündeme gelmesinden daha doğal bir şey olamaz.

Dünyada da tek bir başkanlık sistemi yok, farklı modeller var. Bunlar şüphesiz değerlendirilebilir. Bununla ilgili bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bunun nasıl hayata geçirileceği konusu önümüzdeki süreçte göreceğimiz bir konu.

İbrahim Adnan Saraçoğlu Cumhurbaşkanlığı ekibine danışman olarak katılmıştır. Katkılar sunacaktır."