Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın'a Ankara kulislerinde konuşulan "kabinede değişikliğe gidileceği" iddiaları soruldu. 

"Birileri heralde yine toto loto yapıyor" diyen Kalın, "Şu anda gündemde bir kabine değişikliği söz konusu değil. İyi işleyen bir hükümet var. Ülkenin meselelerine hakim. Gece gündüz çalışan bir hükümet var. Gündemde böyle bir şey yok" ifadelerini kullandı.

ABD'deki Hakan Atilla davasına da değinen Kalın, jüri kararı için "Skandal davanın skandal kararı" ifadesini kullandı. 

Davanın başından beri kumpas olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, şöyle devam etti:

"Hukuk adına utanç verici bir senaryo hayata geçiriliyor şu anda. FETÖ'nün ABD hukuk sistemini, kurduğu bağlantılar üzerinden, daha ne kadar istismar edeceğini merak ediyoruz. Baştan düşmesi gereken bir mahkeme süreci söz konusu. Tanık olan kişi, her türlü yalanı söylemek zorundayım diyor. Eski bir polis de bu sahte delilleri mahkeme salonuna getirdiğini söylüyor ama dava devam ediyor.

Şu anda bu davaya bakan hakim 2 yıl önce FETÖ'cü kurum tarafından Türkiye'ye getiriliyor, ağırlanıyor. Bütün bunları alt alta koyduğunuzda, iddialara baktığınızda bunların Türkiye'nin içişlerine müdahale olduğu ortadadır. Mahkeme süreci devam ediyor. 11 Nisan'da hakim kararını açıklayacak. Temyiz yolu açık. Biz de bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz. Bunun utanç verici bir siyasi operasyon olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Milletimiz oynanan oyunu açık ve net görmektedir."

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Turizmde ciddi ivme kazanıldı. Döviz konusunda birçok spekülasyon yapıldı. Bunların doğru olmadığını görüyoruz. Dış ticaret konusunda pozitif ivmenin de devam edeceğini düşünüyoruz.

Yarın Cumhurbaşkanımızın Fransa'ya bir ziyareti olacak. İkili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacak. Fransa Almanya'dan sonra en büyük ticaret ortaklarımızdan biridir.

MACRON'A 'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ' YANITI

Sayın Macron dün basın ile bir araya geldiğinde Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda bir değerlendirme yaptı. Açıklamasının bilgi eksikliğine dayandığını düşünüyoruz. Yargı ile ilgili konular yargı uhdesindedir. Zaman zaman Avrupalı dostlarımızın güvenlikle ilgili konuları tam kavrayamadığını görüyoruz. Türkiye PKK, DEAŞ ve FETÖ ile mücadele etmektedir.

Biz Türkiye'de 15 Temmuz darbesini geçirdik. Bunu ısrarla Avrupalı dostlarımıza anlatıyoruz. Terörle mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Burada ifade özgürlüğü söylemi üzerinden terörle mücadeleye gölge düşürmeye çalışan çevrelerin Türkiye'nin gerçeklerini daha iyi anlamaları gerektiğini ifade etmek istiyorum.

İRAN'DAKİ PROTESTOLAR

Cumhurbaşkanımız dün Ruhani ile görüşme yaptı. Ruhani'nin de ifade ettiği gibi vatandaşların gösteri hakkı vardır. Ama vandalizme varacak eylemlerin kabul edilmesi mümkün değildir. Birileri İran'ı karıştırmaya çalışıyorsa bu ters tepecektir. Atılan tweet'lerle İran toplumunun huzurunu bozmaya yönelik müdahaleleri kabul etmiyoruz. Meşru bir şekilde bu sorunun aşılacağını ümit ediyoruz. İran'ın barış ve huzuru bizim için büyük önem arz etmektedir.

ABDULLAH GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI

Gerekli açıklamaları Sayın Cumhurbaşkanımız yaptı. KHK'da bir muğlaklık olmadığı 15 Temmuz olayları ile sınırlı olduğunu ifade etti. 1.5 yıl önce resmi görevlilerle ilgili çıkarı