NTV

İbrahim Kalın: Türkiye'nin riskleri Avrupa'yı da tehdit ediyor

NTV Haber

Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AB ülkelerini terörle mücadele üzerinden eleştirdi ve bir uyarıda bulundu.

"Türkiye'nin riskleri Avrupa'yı da tehdit ediyor..."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah'taki yazısında Avrupa'nın terörle mücadeledeki çifte standardına yönelik eleştirilerde bulundu.

Avrupa'nın terörle mücadelesinin sözlerden ileri gitmediğini yazan Kalın, Avrupa ülkelerinin PKK terörüyle mücadele eden Türkiye'yi eleştirdiğini belirtti.

Kalın şunları kaydetti:

"Derik Kaymakamı Fatih Safitürk'ün PKK tarafından öldürülmesine, Avrupa Birliği'nden hiçbir tepki gelmedi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın katıldığı cenazede Avrupa'dan kimse yoktu. PKK terörünü soruşturmak için hiçbir AB komisyonu kurulmadı. Avrupalı yetkililer, PKK terörünü yüceltmeye çalışanlara karşı harekete geçen Türk hükümetini eleştirmekle meşguldü."

"AVRUPA 15 TEMMUZ'DA DESTEK OLMADI"

"15 Temmuz darbe girişimi" üzerinden de eleştirilerde bulunan Kalın, Avrupa'nın Türkiye'ye destek olmadığını, darbecilerin savunuculuğuna soyunduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Bu endişe verici trend derhal tersine çevrilmelidir. Aksi halde Avrupa, bütün bir ulusu kaybedecektir. Avrupa, Türkiye'nin güvenlik risklerine daha fazla önem vermeli. Çünkü o riskler Türkiye'yi olduğu kadar Avrupa'yı da tehdit ediyor."

"HANGİ AVRUPA KURUMU TERÖRÜ YÜCELTİYOR?" 

HDP'li milletvekillerinin tutuklanması konusunda Avrupa Birliği'nin hukuki gerçekleri gözardı ettiğini belirten Kalın, "HDP eş başkanları, ifade vermeyi ve PKK saldırılarını kınamayı reddettiler. Terörü aklamaya çalışanların yanında durmak, fikir özgürlüğünü değil terörü güçlendirir. Hangi Avrupa kurumu mahkeme kararlarını reddetmeyi ya da terörü yüceltmeyi kabul edebilir?" ifadelerini kullandı.

ABD'YE PYD ELEŞTİRİSİ

İbrahim Kalın, PKK'nın Suriye kolu PYD'ye destek olan ABD yönetimini de eleştirdi.

"Fırat Kalkanı operasyonunun başarısı, DAEŞ ve Esad rejimi ile mücadelede, Özgür Suriye Ordusu'nun ne kadar etkin oldğunu göstermiştir" diyen Kalın, şunları yazdı:

"Halka bağlı güçlere destek olmak, Kandil ve PKK'ya bağlı bir terör örgütüne silah vermekten çok daha doğru ve yerinde olacaktır."

ETİKETLER