NTV

İçeride açlık grevi, dışarıda protesto

Türkiye

İstanbul'un da aralarında olduğu 7 ilde düzenlenen DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan avukatların açlık grevine başladığı öğrenildi. Emniyet önünde ise protestolar vardı.

DHKP-C terör örgütüne yönelik operasyonda önceki gün gözaltına alınan 85 zanlının sorgusu sürüyor.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan avukatların, emniyette susma hakkını kullandıkları ve açlık grevi yaptıkları öğrenildi.

İstanbul Emniyeti’nin operasyonla ilgili yaptığı açıklamada zanlılar için 'ajan' suçlaması yapıldı. Şüphelilerin kozmik gizli bilgileri başka ülkelere gönderdiği iddia edildi.

Ayrıca, avukatların baktıkları davalar nedeniyle değil, ‘terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği’ suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

SUİKAST İDDİASI
Operasyon sırasında yaralı yakalanan bir şüphelinin üzerinden bir siyasi partinin ilçe başkanlarının isimleri ve adreslerinin çıktığı bildirildi. Örgütün iki başkana suikast planladığı iddia edildi.

EMNİYET ÖNÜNDE ARBEDE
Öte yandan DHKP-C operasyonuyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde protesto gösterisi yapıldı. Polis, gösterinin izinsiz olduğu ve dağıtılacağı uyarılarını dikkate almayan yaklaşık 20 kişilik gruba, tazyikli su ile müdahale etti.HABERE GİT 

İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 7 ilde DHKP-C terör örgütüne yönelik eşzamanlı düzenlenen operasyonda ve aralarında avukatların da bulunduğu 85 kişi gözaltına alınmıştı.