İçişleri Bakanı Altınok'tan Ahmet Hakan açıklaması

Gündeme dair açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Altınok, geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan  Ahmet Hakan için 2007 yılında yakın koruma tedbiri uygulanmaya başlandığını bir yıl sonra, Ahmet Hakan'ın kendi talebi üzerine yakın koruma tedbirinin çağrılı koruma tedbirine çevrildiğini belirtti.

Anadolu Ajansı 05.10.2015 - 11:48

İçişleri Bakanı Altınok'tan Ahmet Hakan açıklaması

İçişleri Bakanı Selami Altınok, gündeme dair konuları değerlendirdi.  Seçim güvenliğinin sağlanmasına dair alınan güvenlik tedbirlerine değinen Altınok, "255 bin polis ve 130 bin Kara Kuvvetleri personeli takviyeli jandarma olmak üzere 385 bin güvenlik kuvvetimizle seçim güvenliği noktasında tedbirlerimizi alıyoruz" dedi. 

Şu anda 22 ilde, 231 bölgede özel güvenlik bölgesi ve askeri yasak bölge uygulamasının yapıldığını belirten Altınok, "Gerek sokağa çıkma yasağında gerek özel güvenlik bölgesi gerek askeri yasak bölge uygulamasındaki temel gerekçemiz vatandaşımızın mal ve can güvenliğini sağlamaktır. Vatandaşımızla teröristi ayıracağız, teröristlerle, terörle mücadele edeceğiz. Vatandaşımızın da canı yanmasın diye özel gayret edeceğiz" dedi.  

Altınok sözlerine şöyle devam etti: "Cizre olayı gündemde kaldığı için söylüyoruz mutlaka bir fırın açtık, mutlaka bir eczane açtık. Ama terör örgütü açılmasın diye özel gayret etti, onlara baskı yaptı. Bunların açılmadığı dönemlerde, dün Silvan'da valimizle konuştum. Diyarbakır'dan kamyonlarla ekmek götürdüler."   

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a düzenlenen saldırının ardından gündeme gelen yakın koruma kararı ile ilgili tartışmalara da açıklık getiren İçişleri Bakanı Altınok, "Ahmet Hakan Coşkun ile alakalı 2007 yılında yakın koruma tedbiri uygulanmaya başlanmış. Bir yıl sonra, İstanbul'daki arkadaşlarımızın bana verdiği bilgiye göre, kendi talebi üzerine yakın koruma tedbiri çağrılı koruma tedbirine çevrilmiş" ifadelerini kullandı.

Altınok, polislerin farklı gazetelerden ideolojisi, siyasi fikri ne olursa olsun çok sayıda gazeteciyi koruduğunu belirterek, bu görevi üstlenen İstanbul Koruma Şube Müdürlüğünde yaklaşık bin 500 polisin görev yaptığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...