İlişkili Haberler

Diyarbakır'da il emniyet müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alanda dün meydana gelen ve 2 sivil personel ile bir polis memurunun şehit olduğu patlamanın nedeni belli oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamanın terör saldırısı olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Diyarbakır Valisi’nin detaylı açıklama yapacağını dile getiren Soylu, şöyle konuştu: 

"Zırhlı aracın tamiri sırasında gerçekleşti. Acaba tamirden mi oldu, yanıcı ve yakıcı bir maddeden mi kaynaklandı diye epey bir araştırma yapıldı. Dün gece itibarıyla netleşti, mesele bir terör saldırısı. Şu anda yaklaşık 10-12 hafif yaralımız var. Bir teknisyen yardımcımız ve polis memurumuz daha şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı.

Patlamanın olduğu yerde tünel girişi tespit edildi
Patlamanın olduğu yerde tünel girişi tespit edildi

İlk önce orada bir çukur meydana gelince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Acaba içeriye mi girildi, çalışan marifetiyle bir şey mi konuldu diye düşünmüştük. Dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında bir ayda bir sürekli arama-tarama yaparız. Demek ki çok kısa bir süre içinde kazmışlar. Yerin altında bir patlayacı yerleştirmek suretiyle yapmışlar."

PATLAMADA BİR TON PATLAYICI KULLANILDI

Diyarbakır Valiliğinden, Bağlar ilçesindeki terör saldırısının, İl Emniyet Müdürlüğü ek binasına bitişik vaziyette bulunan apartmanın bodrum katından 30 metre kazılan tünele tuzaklanan, RDX, amonyum nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton patlayıcı ile gerçekleştirildiği, saldırıyla ilgili doğrudan ilişkisi olduğu değerlendirilen 5 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Hain saldırıyı bölücü terör örgütü PKK üstlendi.

3 ŞEHİT

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki il emniyet müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alana yapılan terör saldırısında sivil personel Yunus Elaltunterin şehit düşmüş, cenazesi dün düzenlenen törenin ardından kentte toprağa verilmişti.

Patlamada yaralanan bir sivil personel de gece hastanede yapılan müdahaleye rağmen şehit olmuştu. Patlama sonrası AFAD ekiplerince başlatılan arama çalışmalarında da polis memuru Burhan Mercan'ın cenazesine ulaşılmıştı.