İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan ''hendek'' operasyonu açıklaması

Hendek operasyonlarıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, ''Yüksekova, Nusaybin ve Şırnak merkezde de barikat ve çukurlar var. Oralarda da temizlikler yapılacak'' dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 11.03.2016 - 14:52 | Son Güncelleme : 11.03.2016 - 17:00

İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan ''hendek'' operasyonu açıklaması

İçişleri Bakanı Efkan Ala, hendek operasyonlarıyla ilgili soruları yanıtladı. Bakan Ala, Hakkari Yüksekova'ya yönelik bir operasyon planlanıp planlanmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:

''Biz başından beri 'nerede çukur varsa, vatandaşa eziyet eden unsurlar bulunuyorsa, bariyerler nerede varsa, oradan bunlar temizlenecek' diye zaten vatandaşlarımızla paylaştık, sizlere de bunları söyledik. Şu ana kadar Türkiye'de 8 ilçede, bunlar Silvan, Varto, Derik, Dargeçit, Cizre, Silopi, Sur ve İdil, bu ilçelerde çukurlar bazı mahallelerde kazılmıştı, bariyerler kurulmuştu ve patlayıcılar, bomba düzenekleri yerleştirilmişti, bunlar temizlendi. Baştan da söyledik, nerede bunlar varsa, Türkiye orada kamu düzenini sağlayacak, vatandaşın güvenliğini sağlayacak, vatandaşlarımızın üzerindeki baskıyı kaldıracak. Kimsenin vatandaşa eziyet etmesine fırsat verilmeyecek. Teröristlerin de terör örgütünün de vatandaşa eziyet etmesine kesinlikle fırsat verilmeyecek. Bunlar giderilecek. Türkiye bu kararlılık içerisinde. Bunu açıkladık.''

''ŞIRNAK MERKEZ, YÜKSEKOVA VE NUSAYBİN'DE TEMİZLİK YAPILACAK''

Saydığı ilçelerin dışında Yüksekova'da, Şırnak merkezde ve Mardin Nusaybin'de bazı mahallelerde yine çukurların ve bariyerlerin bulunduğunu anlatan Ala, şöyle devam etti:

"Aldığımız bilgiler orada yine bombalama tuzaklarının kurulduğunu gösteriyor. Dolayısıyla oralarda da bu temizlikler yapılacak. Vatandaşlarımızın daha rahat hayatını sürdürebileceği ortamlar sağlanarak vatandaşlarımıza sunulacaktır. Bu yapılırken, bazen bir iki gün öncesinden, bazen yarım gün öncesinden operasyon yapılma anı yerel yöneticiler tarafından vatandaşlarımıza bildirilmektedir. Hazırlıklar yapıldıktan sonra operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Şırnak il merkezi ve diğer iki ilçemizde de aynı yöntemle, vatandaşlara yarım gün, bir gün öncesinden, sokağa çıkma yasağı da ilan edilerek durum bildirilecek. Onların da çünkü kendilerine göre hazırlıkları, tedbirleri, vatandaşlarımızın oradan tahliyeleri oluyor. Kimsenin, hiçbir vatandaşımızın kılına halel gelmemesini istiyoruz."

"HERKES SANDIKTAN ALDIĞI OYUN SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİDİR"

"Bu vatandaştan oy alıp sonra yol yapacağına, sokak yapacağına, kaldırım yapacağına, vatandaşın evinin önünü çukura dönüştürenlere de çağrımızı hep yaptık. Vatandaşa eziyet için kimse bir kamu görevine gelmiyor, vatandaşa hizmet için geliyor" diyen Bakan Ala, dolayısıyla herkesin sandıktan aldığı oyun sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Çukur kazanlara soruşturma açtıklarını; onları görevden aldıklarını dile getiren Ala, şunları söyledi:

"Elbette biz, bize düşeni yapıyoruz. Ama amacımız herkesin bir sorumluluk içerisinde kendi üzerine düşeni yapmasıdır. Kendi üzerine düşeni herkes yaparsa o zaman terör örgütü, gölgesinde büyüyeceği, nemalanacağı ortamlardan mahrum kalır. Biz onun için bunları sık sık dile getiriyoruz. Oralarda da yapacağımız şey, önümüzdeki günlerde kısa zamanda orada da vatandaşlarımız için bu operasyonları yapacağız. Bu bertaraf etme faaliyetlerini yürüteceğiz. Yani çukurlar doldurulacak, patlayıcılar imha edilecek, bariyerler kaldırılacak, terörist unsurlar bertaraf edilecek. Önümüzdeki günlerde, daha önce yaptığımız gibi, vatandaşımızın da bütün zararları ya da sıkıntıları, karşılaştığı sıkıntılar da birlikte giderilerek, onlara mahallelerinde çok daha huzurlu bir hayat sürme imkanı sunulacak. Olan biten bundan ibarettir, baştan beri söylediğimiz hususların kalan kısmının tamamlanmasıyla ilgili bir konudur.''

Ala, operasyonların sona erdiği Silopi, Cizre, Sur gibi bölgelerde arama tarama faaliyetleri devam ettiği için, gündüzleri de sokağa çıkma yasaklarının devam ettiğini kaydetti. İlçelerin bir kısmında ise sadece gece sokağa çıkma yasağının devam ettiğine işaret eden Ala, "Önümüzdeki günlerde operasyonlar tamamlandıktan sonra yine arama tarama faaliyetlerinin devamı, sonra da gerek kentsel dönüşümle gerek sosyal hizmetlerle gerek Aile Bakanlığımızın sahaya inmesiyle gerek bütün devletin, bütün bakanlıklarının vatandaşımızın, her ailenin her bir sorununa dokunan hizmet anlayışıyla yine bölgede vatandaşımızın yanında olacağız. Kardeşlerimizin yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

"HİZMET İSTEYENİN YANINDA HİZMET EDENLERDENİZ"

Vatandaşların sandıkta hizmet istediklerini belirten Bakan Ala, "Eziyet verenlerin yanında durmazlar, durmadılar da zaten. Biz hizmet isteyenin yanında hizmet edenlerdeniz. Asayiş isteyenin yanında asayiş hizmetini kaliteli olarak vermeye çalışanlardanız, hükümetimiz böyle bir politikayı izliyor. Bir an önce, benim çağrım, herkesin, sivil toplumun, siyasetçilerin, vatandaştan sandıkta oy ve yetki almış olanların, belediyelerin, bütün herkesin bu sorunların en az maliyetle çözülmesi için ne gerekiyorsa onu yapmalarıdır" dedi.

Ala, "Elbette biz güvenlik bakımından, hükümetin yapacağı işler bakımından her türlü şeyi yapıyoruz. Planlarımızı yapıyoruz, programlarımızı yapıyoruz, sosyal yönünü, ekonomik yönünü, şehircilik yönünü ele alıyoruz. Hatta belediyelerin orada yapması gereken hizmetlerin aksadığını biliyoruz, onları da biz yapıyoruz. Vatandaşımıza hizmette sınır yoktur. Ama vatandaşımızın huzurunu bozmak isteyenlerle de mücadele devam ediyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...