Radikal gazetesinin haberine göre; Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmali olduğu öne sürülen polislerin soruşturmalarda aklanması üzerine Hrant Dink’in eşi Rakel Dink Başbakanlık’a başvurdu.

Bunun üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda ismi geçen 19 polis hakkında soruşturma açılması talimatı vermiş, dosya da İçişleri Bakanlığı’na gönderilmişti.

Başbakanlık’ın raporunda aralarında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanları Sabri Uzun, Ramazan Akyürek ve eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın da aralarında bulunduğu 19 polis hakkında disiplin işlemi yapılması istenmişti.

İçişleri Bakanlığı, 9 Kasım 2009’da soruşturmayı tamamladı. Raporda 19 polisin ihmalinin olmadığına karar verildi.

Bakanlık raporunda, Başbakanlık raporundaki iddialara da yanıt verildi.

Başbakanlık Raporu: Muhbir Erhan Tuncel’in ihbarlarına rağmen, İstihbarat Dairesi görevlileri önlem almadı.
İçişleri Raporu: Yazıya ilişkin İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü gerekli incelemeyi yaparak cevap vermesi gerekirdi. İstanbul cevap vermediği için çalışmalar eksik kaldı ve operasyona dönüşmedi. İstihbarat dairesi görevlilerinin yazıyı arşive kaydettikleri, ilgili büroya havale ettikleri, ilgili büronun da yazı üzerine not düşerek paraf ettikleri, gereğini yaptıkları anlaşılmıştır.

Başbakanlık Raporu: İstihbarat Daire Başkanlığı Dink’e suikast hazırlığından haberdardı ama korunması için gerekeni yapmadı.
İçişleri Raporu: Koruma altına alınma görevi İstanbul İl Koruma Komisyonunda’dır. Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Akyürek, yazının gönderilmesinden üç ay sonra İstihbarat Daire Başkanlığı görevine atandı.

KOORDİNASYON İSTİHBARAT DAİRESİ'NİN DEĞİL
Başbakanlık Raporu: İstihbarat Daire Başkanlığı suikast öncesinde haberdar olmasına rağmen iller arası koordinasyonu sağlamadı.
İçişleri Raporu: Koordinasyon sağlama görevi İstihbarat Dairesi’nin değil, Trabzon ve İstanbul Emniyeti’nin görevidir.

Başbakanlık Raporu: Erhan Tuncel’in Dink cinayetinden önce muhbirlik görevine son verilmesi, yeni bilgilerin polise gelmesini engelledi.
İçişleri Raporu: Tuncel buluşmalara zamanında gelmeyip, bilgi saklayıp ve sık sık yalan söylemiştir. Tuncel’in güvenilir bir haber elemanı olmadığı yönündeki gerekçelere itibar edilmesi gerekir.

BİLGİ VERİLMEMESİ DOĞAL
Başbakanlık Raporu: Trabzon Emniyeti’nin Tuncel’den aldığı bilgileri İstanbul’a ve İstihbarat Daire Başkanlığı’na sürekli bilgilendirme yapması gerekirken bunu yapmadı. Trabzon Emniyeti, Dink cinayetine ilişkin olarak gelen istihbaratı Trabzon valiliği ve Trabzon Jandarma Komutanlığı ile paylaşmadı.
İçişleri Raporu: Yasin Hayal’in Hrant Dink’e yönelik eylem yapacağı bilgisi, istihbarat teknik ve metotları ile doğrulanmadığı ve ham istihbari bilgi niteliğinde kalmıştır. Bu yüzden de planlı istihbarat operasyonu yapılamamıştır. Yönetmeliklere göre, ancak güvenilir bir haber olarak kabul edileceği anlaşılan istihbaratlar paylaşılır. Bu yüzden bilgi verilmemesi mevzuata aykırı değildir.

Başbakanlık Raporu: Polisler Tuncel’le ilişkilerinde kuralları ihlal etti. Gereksiz samimiyet içindeydiler ve kod yerine gerçek isimleriyle hitap ediyorlardı.
İçişleri Raporu: Tuncel’in polislerin gerçek ismini bildiği doğru değil. Böyle bir samimiyet sözkonusu değil.

Başbakanlık Raporu: Tuncel, Samast’ı ihbar etmek için polisi aradı, hatta cinayetten 5 gün önce emniyete mesaj çekti.
İçişleri Raporu: Erhan Tuncel, söz konusu ifadesinin ilerleyen bölümlerinde cinayetten önceki son iki ayda neler olduğunu hatırlamadığını söylemiştir. Mesaj atmak yerine polise giderek veya 155’i arayabilirdi.

Başbakanlık Raporu: Yasin Hayal McDonald’s’a yönelik eylemi sonrasında Trabzon Emniyeti tarafından yakalandı, sonra serbest bırakıldı.
İçişleri Raporu: Trabzon Emniyeti’nde böyle bir kayıt bulunamadı ve Hayal’in ifadesinde de bu iddialar doğrulanmadı.

Başbakanlık Raporu: Bombalama eyleminin ardından Hayal’in cep telefonunun irtibat bilgileri araştırılmadı.
İçişleri Raporu: Yasin Hayal’in yakalanmasıyla ilgili bilgilerin, düzenleme gereğince imha edilmesi gerekirdi. İmha edilmediği için Başbakanlık raporuna yansıyan bu bilgiler, yasadışı kanıt niteliğindedir.

SUÇSUZ BULUNAN POLİSLER
Raporla aklanan polisler şöyle: Eski İstihbarat Daire Başkanları Sabri Uzun, Ramazan Akyürek, operasyonlardan Sorumlu Daire Başkan Yardımcıları Necmettin Emre ve Vedat Yavuz, Aşırı Sağ Masası eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski Müdür Yardımcısı Osman Gülbel, Büro Amiri Yılmaz Angın, polis memuru Hüsamettin Yaman, Trabzon esmi Emniyet Müdürleri Reşat Altay ve Ramazan Akyürek, Trabzon eski İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç, emniyet amirleri Faruk Sarı ve Ercan Demir, başkomiser Hüseyin Yılmaz, komiser Özkan Mumcu ve polis memurları Muhittin Zenit, Tefik Cantürk, Onur Karakaya, Mehmet Ayhan ve Mehmet Uçar.