İçişleri'nden İBB'ye "özel teftiş"

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde terör örgütleriyle iltisaklı personel iddiasına ilişkin özel teftiş başlattı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 26.12.2021 - 20:04 | Son Güncelleme : 27.12.2021 - 15:42

İçişleri'nden İBB'ye "özel teftiş"

İçişleri Bakanlığı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden bazılarının terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için özel teftiş başlatıldığını bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işbaşı yaptırılanlardan bazılarının, terör örgütleriyle iltisaklı ve irtibatlı olduğuna yönelik iddia ve tespitlere ilişkin paylaşımda bulunuldu.

Paylaşımda, şunlar kaydedildi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden, 455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP-C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde DİAYDER referansıyla PKK terör örgütü irtibatlı/iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır."

İBB'DEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden de açıklama geldi.

Açıklamada, "Terör bağlantılı kişiler kamu kurumlarında iş buluyorsa, sorun belediyenin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı'nındır. Bakanlık elindeki bilgileri İBB ile paylaşmalı" denildi.

Konuyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın aralarında bulunduğu 11 büyükşehir belediye başkanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Görüşme sonrası açıklama yapan İmamoğlu, "Ne teftişi? Sen bakanlıksın; terörist ise tut kulağından götür at hapse" dedi. HABERE GİT

Sayfa Yükleniyor...