İdil Biret konserini basmak istediler

Dünyaca ünlü piyanistin Topkapı Sarayı’ndaki konserine Alperen Ocakları üyeleri ‘içeride şarap içiliyor’ diyerek girmeye çalıştı. Konsere girmelerine izin verilmeyen grup afişleri yaktı.

NTV Haber 11.07.2009 - 23:32

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'in Topkapı Saray'ında vereceği konser öncesinde Vakit gazetesinde "Mukaddes avluda şarap küstahlığı" başlığıyla bir haber yer aldı.

Konser akşamı ise Büyük Birlik Partisi'nin gençlik teşkilatı Alperen Ocakları’na üye yaklaşık 50 kişi, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'in konser verdiği Topkapı Sarayı’nın önünde içeride şarap içildiği gerekçesiyle eylem yaptı.

Konser afişlerini yakan grup, içeri girmek isteyince polis ve jandarma göstericilere müdahale etti.

Bir süre tekbir getirerek slogan atan grup, daha sonra sarayın önünde toplu olarak namaz kıldı. Daha sonra Gülhane Parkı'na yürüyen grup, bu kez de arka kapısından Topkapı Sarayı'na girmek istemeleri sırasında polis tarafından dağıtıldı.

Dışarıda olay sürerken, İdil Biret konserini tamamladı. Konserden çıkan izleyiciler, dışardaki olayın farkında olmadıklarını ifade ederek, ''Çok güzel bir konser oldu'' dedi.

Konserin ardından İdil Biret ve diğer sanatçılar otellerine polis nezaretinde götürüldü. Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, olayın soruşturulacağını söyledi.

İKİNCİ BİR SİVAS YAŞANABİLİRDİ
Biret'in eşi Şefik Büyükyüksel, tepki gösteren grubun afişleri yakarak tekbirlerle zorla içeri girmeye çalıştığını fakat güvenlik güçlerinin buna izin vermediğini söyledi.

Büyükyüksel, provokasyonla ilgili "İkinci bir Sivas yaşanabilirdi" dedi.

FAKS VE E-MAİL'LERLE KONSERİ SORMUŞLAR
Organizatör Hakan Erdoğan da, konserden önce sürekli olarak konserin yapılıp yapılmayacağını soran faks ve e-mailler aldıklarını ifade etti.

Konserin, Topkapı Sarayı 1. Avlu denilen bölümde açık alanda yapıldığını ve yaklaşık 2 bin dinleyicinin geldiğini belirten Erdoğan, ''Konser, gayet güzel geçti. Dışarıdaki olayları ben fark ettim. İdil Hanım da zaten konsere gelirken orada toplananları görmüş. Dinleyiciler ise olayları hiç duymadı. Konser gayet keyifli bir şekilde tamamlandı. Polis, konser sonuna kadar çevrede güvenlik önlemi aldı. Çıkışta İdil Biret hayranları için yüzlerce CD imzaladı. İdil Hanım ve diğer sanatçılar konser sonrasında otellerine kadar polis nezaretinde götürüldü'' şeklinde konuştu.

GÜNAY: İLKEL YARATIKLAR TÜRKİYE'Yİ YÖNLENDİREMEZ
NTV yayınına katılan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın olaya tepkisi çok sert oldu.

Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:

"Son derece üzücü, sevimsiz ve yakışıksız bir davranış. İstanbul'u Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlıyoruz, kendini bilmez bir grup, küçücük bir grup da olsa, hem İstanbul'a, hem dünya çapındaki sanatçımıza hem de onu dinlemeye gelenlere bir büyük saygısızlıkla sevimsiz bir gösteride bulunmaya çalışıyor.


Bunu duyduğum andan itibaren çok büyük bir şaşkınlık ve üzüntü içerisindeyim. Hemen İstanbul Valisi ve diğer yetkililerle görüşerek acil önlem almalarını ve sevimsizliğin durdurulması için gerekenleri yapmalarını istedim.

Fiili olarak bir başka sevimsizlik yaşanmadan konser sona erdi. İdil Hanım'ı da aradım ancak ulaşamadım, yeniden arayacağım üzüntülerimi belirtmek için.

Bu tür şeylere katiyen müsaade edemeyiz. Türkiye'yi böyle ilkel bir takım yaratıkların yönlendirmesi, baskı altına alması gibi girişimlere izin vermeyiz. Bu tür akılsız davranışlar hiç kimse tarafından müsamaha görmez, görmeyecektir.

Topkapı Sarayı, bizim için tarihsel olarak önemli bir alan. Müzenin içerisinde yıllardır satış mekanları var. İsteyen yemek yiyor, isteyen şarap içiyor. Zaman zaman yapılan senfoniler veya başka etkinliklerde isteyen alkollü veya alkolsüz içecekler alabiliyor. Ama şimdiye kadar hiçbir densizlik yaşanmadı.

Kaldı ki birinci avluda yapılan etkinlikleri ikinci avluya, yani dış mekana taşıdık.

Bu arkadaşlarımız ne Osmanlı'yı biliyorlar, ne Cumhuriyeti biliyorlar, ne sanatı biliyorlar. Sultan Hamid döneminde Yıldız Sarayı içerisinde opera vardır ve dünyadaki son sahnelenen operalar burada izlenmiştir. Bunların padişahların kültüründen de haberi yok."

Alperenler'den şarap protestosu

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...