"İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşti"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Şam rejiminin İdlib kentinde gerçekleştirdiği saldırıda sarin gazı kullanıldığının kesinleştiğini söyledi.

NTV Haber 11.04.2017 - 16:21 | Son Güncelleme : 11.04.2017 - 17:18

"İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşti"

Suriye'nin İdlib kentinde gerçekleştirilen saldırıda sarin gazı kullanıldığı kesinleşti.

Açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Akdağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"İdlib'deki kimyasal harp maddesi kullanımı sonucunda maruziyete uğrayan kurbanlardan alınan kan ve idrar numuneleri sonucunda, sarin gazının metoboliti olan izopropil metil fosfonik asit tespit edilmiştir. 

Hayatını kaybeden Sait Hüseyin, Esme el-Hasan, Muhammed Avat ve Hatay ilinde halen tedavi gören Ahmed el-Salih isimli kurbanların idrar numunelerinde de sarin gazının metoboliti olan izopropil metilfosfonik asit tespit edilmiştir. Bunun Türkçesi, sarin gazı kullanıldığına dair laboratuvar bulguları kesinleşmiş oldu."

"ESAD SAVAŞ SUÇLUSU OLARAK YARGILANMALI"

Akdağ, uluslararası örgütlere de çağrı yaparak "Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası örgütler, Esed'i bir savaş suçlusu olarak ilan etmeli ve yargılamalıdır." ifadesini kullandı.

"SOLUK ALMAYI İMKANSIZ HALE GETİRİYOR"

Sarin gazının soluk almayı imkansız hale getirdiğini, işkence edercesine canlılara çok ağır zarar verdiğini dile getiren Akdağ, "Bir hekim olarak, bir sağlık bakanı olarak, daha önce de ifade etmiştim, Dünya Sağlık Örgütü de sesini yükseltmelidir. Dünya Sağlık Örgütü bu meselelere sonradan tepki veren ve kurbanlara destek veren bir örgüt olmakla kalmamalı, bu mesele hususunda çok daha ciddi, aktif inisiyatif almalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

80 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Suriye'deki Esad rejimi geçtiğimiz hafta İdlib bölgesindeki Han Şeyhun kasabasında kimyasal saldırı düzenlemişti. Saldırıda çoğu çocuk ve kadın 80 kişi yaşamını yitirmişti. 

56 KİŞİ TÜRKİYE'YE GETİRİLMİŞTİ

Kimyasal saldırının ardından 56 kişi Türkiye'ye getirilmiş, 38 kişi tedavi altına alınmıştı. Ölen üç kişiden alınan örnekler, incelenmesi için Dünya Sağlik Örgütü ile Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcilerine de verilmişti. 

SALDIRI SONRASI ABD VURDU

Kimyasal saldırı sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle, kimyasal silah saldırısının gerçekleştirildiği Humus kenti yakınındaki Şayrat hava üssüne füze saldırısı düzenlenmişti.

ABD, hava üssünü 59 Tomahawk'la vurmuştu. Söz konusu saldırı ABD tarafından Esad rejimine karşı düzenlenen ilk saldırı niteliği taşıyordu.

Sayfa Yükleniyor...