İDO tüm iç hatlar seferlerini durduruyor (Son 2 hafta)

İstanbul ulaşımını ilgilendiren çok önemli haber... İDO ekonomik sebeplerle, 1 Aralık itibariyle tüm iç hat seferlerini durduruyor...

ntv.com.tr 14.11.2018 - 10:33 | Son Güncelleme : 14.11.2018 - 15:57

İDO tüm iç hatlar seferlerini durduruyor (Son 2 hafta)

İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO) iç hatlar seferlerini durduracak.

Şirket kaynaklarından alınan bilgiye göre; Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferleri 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren yapılmayacak.

Dış hatlarda ise İDO'nun Bursa (Mudanya), Bandırma, Yalova ve Armutlu gibi seferleri ise devam edecek. Şirket, daha çok bu dış hatlara odaklanacak. 

"ZARAR EDİYORUZ"

Bloomberg HT'ye açıklamada bulunan bir İDO yetkilisi kararın tamamen ekonomik nedenlerle alındığını, şirketin özelleştirmeden bu yana zarar ettiğini açıkladı. 

"VATANDAŞIMIZI YOLDA BIRAKMAYIZ"

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dan bir açıklama geldi. İDO'nun özelleştirilmiş bir şirket olduğunun altını çizen Uysal, "Nihayetinde taşıma bir kamu hizmetidir. Özel sektör para kazanmıyorum diyerek bıraktım dese bile bizim zaten Şehir Hatları İşletmemiz devam ediyor. Biz vatandaşımızı yolda bırakmayız. Gereğini yaparız, vatandaşımız o konuda rahat olsun" diye konuştu.

SEFER SAYILARI DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Daha önce Bostancı-Yenikapı hattı kapanmış, Bostancı-Beşiktaş seferlerinin sayısı azaltılmıştı. Ayrıca, geçen günlere şirket tarafından alınan kararla da, Bandırma Yenikapı hattın çalışan deniz otobüsü sayısı düşürülmüştü.

İDO, 2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından satın alınmıştı.

İSTİNYE-ÇUBUKLU 8 DAKİKA

Sayfa Yükleniyor...