İdrar kaçırmaya 'alarm'lı tedavi

Çocuklarda, geceleri idrar kaçırma durumu ciddiye alınmıyor ancak ileride önemli psikolojik sorunlara yol açıyor.

Haberler 19.12.2011 - 12:21

İdrar kaçırmaya 'alarm'lı tedavi

'de 5-15 yaş grubu çocukların yüzde 15'i, idrar kaçırma sorunu yaşıyor.

Türk Çocuk Ürolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Tekgül, 5 yaşındaki bir çocuğun ayda iki geceden fazla yatak ıslatmasının normal olmadığını, bu sorununun 18 yaşındaki her 100 kişiden birinde görülmeye devam ettiğini söyledi.

Ailelerin, çocuklarındaki idrar kaçırma sorununu ciddiye almadığına ve bir sorun gibi görmediğine dikkati çeken Tekgül, şu açıklamalarda bulundu:

''Yatak ıslatma sorunu kendiliğinden düzelebilen bir sorun olduğu için gelişimsel gecikme sorunu olarak tanımlanıyor. Sorun, çocuğun büyümesi sırasında idrar kontrolü ile ilgili bazı işlevlerin olgunlaşmasının gecikmesi nedeniyle meydana geliyor.

Yatak ıslatma bir hastalıktır, tedavi edilmelidir. Geceleri idrar kaçırma durumu ciddiye alınmıyor, önemli bir sorun gibi görünmüyor, ancak çocuklarda önemli psikolojik sorunlara yol açıyor. Çocuğun kendine olan güveni azalıyor. Ailelerin sorunun kendiliğinden geçmesini beklemeden çocuk üroloğuna başvurması gerekiyor. Aksi takdirde çocuğun okul hayatı ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileniyor. Bu psikolojik sorunlar bazen telafisi zor durumlara bile dönüşebiliyor. Yatak ıslatma çocuğun utanmasına yol açan bir durum olduğu için çocuk kimseyle konuşmadan bu sorunla kendi başına mücadele etmek zorunda kalıyor.

Yatak ıslatmak bilinçli bir davranış değil. Çocuğun gece altını ıslatması anne babanın bu konuda yeterli ilgiyi göstermemesi veya çocuğu iyi eğitmemesi sonucu da oluşan bir durum değildir. Anne babanın çocuğun yatak ıslatmasına tepki ile yaklaşması veya cezalandırma yolunu seçmesi, sorunu çözmek bir yana, derinleştirir.''

İÇ ÇAMAŞIRINA ALARM CİHAZI YERLEŞTİRİLİYOR
İdrar kaçırma sorununun çözümü için alarm cihazları ve ''desmopress'' adlı maddeyi içeren ilacın kullandığını anlatan Tekgül, alarmın ''Şartlanma'' tedavisi olduğunu ifade etti.

Çocuğun iç çamaşırına yerleştirilen bir elektrotun, gece altını ıslatma sırasında ilk alarm çalmasını sağladığını belirten Tekgül, ''Çocuk uyanmasa bile anne baba, alarmın çalmasıyla uyanmakta ve çocuğu uyandırarak tuvalete götürüp çişini yapmasını sağlamaktadır. Bu şekilde çocuğun zaman içinde uykuda idrar hissini algılamayı öğrenmesi amaçlanmaktadır. Tedavinin etkili olup olmayacağı 6 haftada anlaşılmaktadır. Alarm tedavisi etkinliği yüksek ancak uygulama zorlukları olan bir tedavi seçeneğidir. Alarm tedavisiyle çocukların yaklaşık yüzde 60-70'inde başarı sağlanmaktadır'' dedi.
Sayfa Yükleniyor...