İETT otobüslerinde "karakutu" dönemi

Otobüslerde "karakutu" uygulamasına geçen İETT, bu sayede yol-sürüş güvenliğini artırmayı ve yakıt tüketimini azaltmayı amaçlıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.12.2016 - 14:44

İETT otobüslerinde "karakutu" dönemi

Yol-sürüş güvenliğini artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak amacıyla otobüslerde "karakutu" uygulamasına geçen İETT, proje sayesinde yüzde 7,2 yakıt tasarrufu sağladı.

İETT'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle başlatılan "Sürdürülebilir Toplu Ulaşım için Karakutu" projesinin ilk fazı tamamlandı.

İlk etapta, 520 İETT otobüsüne takılan karakutu donanımı, hazirandan beri, araç bazlı 48 ayrı veriyi kayıt altına alıyor. Toplanan verilerle anlık uyarılar ve geçmişe yönelik raporlamalar yapılabiliyor.

Proje kapsamında karakutu bulunan otobüsleri kullanan 700 İETT şoförüne, genel bilgilendirme ve bireysel hatalara yönelik olmak üzere iki aşamalı eğitim verildi.

UÇAKLARDAN LASTİK TEKERLİ ARAÇLARA

Sürüş güvenliği ve yakıt tasarrufu sağlanması amacıyla yapılan çalışmanın sonuçları hakkında bilgi veren İETT Genel Müdürü Arif Emecen sistemin, uçaklarda kullanılan karakutu teknolojisinin lastik tekerlekli araçlar için tasarlanmış hali olduğunu aktardı.

Karakutuların, seyir halindeyken sürücülerin ve araçların bulunduğu koşulları kaydedeceğini belirten Emecen, "Otobüslerdeki elektronik haberleşme ağı kullanılarak araç bilgilerinin uzaktan erişilebilir hale geldi. Sistem; gaz pedalı, fren pedalı, yakıt seviyesi, vites, el freni, araç hızı, fren balata kalınlığı, aracın tüm arıza bilgileri, yağ basıncı, yakıt basıncı, hararet gibi araca ve kullanıma dair verileri, konum, hava sıcaklığı, rota, hat, mesafe gibi çevresel etkileri raporlayıp analiz edecek. Anlık bilgiler tek merkezden takip edilecek, gerektiğinde müdahale edilecek." ifadelerini kullandı.

7,2 YAKIT TASARRUFU

Emecen, karakutu uygulaması sayesinde kazalarda yüzde 15 oranında azalma, sürüş kalitesinde ise yüzde 10 artış beklediklerini anlatarak, proje başlangıç tarihinden itibaren yüzde 7,2 yakıt tasarrufu yapıldığını kaydetti.

Sistem sayesinde İstanbul'a hizmet veren otobüslerin yol ve sürüş güvenliğinin artacağına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Kaza sayısı ve bakım giderleri azalacak. Yakıt tasarrufu sağlanacak. Yolcu konforunda standart yükselecek. Altı aylık veri, dahili hafızada depolanıyor, okunan tüm veriler eş zamanlı olarak online sunuculara yükleniyor. Alınan veriler ile anlık ve geçmişe dönük analiz yapılabiliyor. Detaylı sürüş analizi ve raporlama yazılımı sayesinde sürüş verimliliğinin, konforunun ve güvenliğinin artması sağlanıyor. Sürüş yakıt tüketimi, rölanti yakıt tüketimi, kat edilen mesafe gibi veriler incelenerek tasarruf yöntemleri belirleniyor. Periyodik bakım, arıza yönetimi gibi operasyonlar otomatik olarak yönetiliyor. Anlık uyarı sistemi sayesinde araçlarda oluşan arızalar, hararet yükselmesi, yağ seviyesinin azalması, hava sistemi kaçakları gibi veriler anlık olarak merkeze aktarılıyor. Böylece arızaların büyümesinin ve kazaların önüne geçiliyor."

Sayfa Yükleniyor...