Iğsız ve 11 general YAŞ'a takıldı

YAŞ’tan, Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olmaması ve ‘Balyoz’da yakalama kararı olan 11 generalin terfi ettirilmemesi kararları çıktı. Kara Kuvvetleri'ne atama yapılmayınca, Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na atanması da gerçekleşmedi.

04.08.2010 - 10:59

Iğsız ve 11 general YAŞ'a takıldı

'Balyoz davası ve 'internet andıcı' soruşturmasının gölgesinde yapılan YAŞ'ta alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalandı.


‘İnternet andıcı’ soruşturmasında ifadeye çağrılan ve Genelkurmay İkinci Başkanı olduğu dönemde ‘İrtica İle Mücadele Eylem Planı’nın hazırlanması emrini verdiği iddia edilen 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmadı; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan isim de YAŞ kararnamesinde yer almadı.

‘Balyoz’ davası kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan 102 isim arasında yer alan 11 generalin de terfileri yapılmadı.

Kuvvet komutanlarının atanmasında Genelkurmay Başkanı’nın isim önermesi, Başbakan’ın onayı ile bu ismin Cumhurbaşkanı’nın da onayına gitmesi gerekiyor. Genelkurmay'ın Hasan Iğsız ismini önerdiği ancak Başbakan'ın buna onay vermediği belirtiliyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın da Hasan Iğsız ismine şerh koyduğu ve kendisine gertirilmemesi gerektiğini söylediği ifade ediliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Hükümet ile Genelkurmay arasındaki müzakerelerin süreceği belirtilirken, NTV'nin aldığı bilgilere göre atamanın yarın yapılması bekleniyor. Ayrıca, terfi ettirilmeyen ve durumları gelecek yılki YAŞ'a kalan 11 general hakkında da, hükümetin görüşünün kararnameye yansıdığı ifade ediliyor.

Bu süreç için 30 Ağustos son tarih ve bu tarihe kadar atamanın yapılması gerekiyor. Yeni bir isim bulunamaz ve kriz devam ederse, Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetleri’nin başına geçmesi söz konusu olmayacak çünkü Iğsız o tarihte otomatikman emekli olacak.

NTV, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yarın bir atama yapılacağı bilgisine ulaşırken, konuşulan en güçlü aday Jandarma Genel Komutanı Org. Atilla Işık.

4. GÜNDE NELER YAŞANDI?
Üst üste yapılan toplantılar, ikili ve üçlü zirveler sonuç vermeyince YAŞ 4. güne sarktı.

Askeri kanat, saat 09.30’da başlayan toplantılara Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile birlikte Karargah’ta devam ederken, toplantılara katılmayan Başbakan Erdoğan resmi konutunda bazı kabuller yaptı.

YAŞ kararlarının teamüller gereği öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı’na sunulması gerekiyordu ancak bu gerçekleşmedi. YAŞ’ın sona erdiğini gösteren hareklilik ise saat 15.30'da komutanların Karargah’tan ayrılmaları oldu.

Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu 1. Ordu Komutanlığına atanırken, EDOK Komutanlığına 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk getirildi.Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: Kuzey Deniz Saha Komutanı
Tümgeneral Gürbüz Kaya: Hakkâri 3. Taktik P.Tümen
Tümgeneral Salim Erkal Bektaş: KKK Denetleme ve Değerlendirme Bşk. Yrd.
Tümgeneral Ahmet Yavuz: Kara Harp Akademisi Komutanı
Tümg. Halil Helvacıoğlu: 4. Jandarma Komando Eğt. Tugay Komutanı
Tümgeneral Abdullah Dalay: 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı
Tümgeneral İhsan Balabanlı: Ulaştırma ve Personel Okul Komutanı
Tuğgeneral Ali Aydın: Kayseri Jandarma Bölge Komutanı
Tuğamiral Ahmet Türkmen: Kocaeli Denizaltı Filosu Komutanı
Tuğamiral Abdullah Gavramoğlu: Kocaeli Hücumbot Filo Komutanı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...