İhbar edilenler darbeci çıktı

Fethullahçı örgütle bağlantılı oldukları iddiasıyla, 2013 yılından sonra bin 774 askerin ismi Genelkurmay'a bildirildi. Raporlarda büyük çoğunluğunun bağlantısı olmadığı belirtildi. Ama o askerler darbe girişiminde aktif rol oynadı. Raporları hazırlayanlar da şimdi tutuklu.

Haberler - NTV Haber 20.08.2016 - 19:49

İhbar edilenler darbeci çıktı

17 -25 Aralık'tan sonra 1774 askerin ismi Fethullahçı Terör Örgütü'yle bağlantılı oldukları iddiasıyla Genelkurmay'a bildirildi. Bu askerlerden 1668'inin darbe girişimen katıldıkları hatta çoğunun aktif rol oynadığı belirlendi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, paralel yapıyla ilişkisi olduğu için ihbar edilen 1774 askerle ilgili inceleme yapıldı. Bu askerlerden 1277'sine yönelik herhangi bir bulgaya rastlanmadığı, ocak ayında rapor edildi. Ama o askerler arasında darbe girişiminin planlayıcısı olan komutanlar da vardı.

Akın Öztürk'ün damadı, Akıncı Üssü 141. Filo Komutanı Hakan Karakuş, Akıncı Hava Üssü Komutanı Hakan Evrim, Kuzey Deniz Saha Komutanı Ömer Faruk Harmancık, Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse, Başçavuş Zekeriya Kuzu ve Özel Kuvvetleri ele geçirmeye çalışan Semih Terzi, hazırlanan raporlarla aklandı. 457 askerinse detaylı araştırılmasına karar verildi.

Gelen ihbarlarla ilgili raporları hazırlayan birimlerin başkanları da darbe girişimi soruşurmasında tutuklanan ve ordudan ihraç edilen isimler.

O dönemde Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı olan Korgeneral Mustafa Özsoy, Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talı ve Genelkurmay Personel İşlem Daire Başkanı Tuğgeneral Uğur Şahin 15 Temmuz sonrası tutuklandı.

İhbarlar ve o ihbarlara ilişkin hazırlanan 4 Ocak 2016 tarihli belge şimdi soruşturma dosyasında.

Sayfa Yükleniyor...