Ihlamurlar şehri İstanbul

Orman Genel Müdürlüğü'nce yurt genelinde yürütülen ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, iller için belirlenen sembolik ağaçların toprakla buluşturulmasıyla her ilin kendi sembolik ağacıyla hatırlanması amaçlanıyor.

Anadolu Ajansı 06.11.2012 - 12:49

Ihlamurlar şehri İstanbul

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, her il için bir ya da birkaç adet sembolik ağaç türü belirlediklerini söyledi.

Türkiye'de çeşitli bölgelerde kurdukları 130 fidanlıkta 500 milyon fidan ürettikleri bilgisini veren Kurtulmuşlu, ''2012 yılında 700 milyon fidan üretmiş olacağız. Bunların 200'ü çeşitli türlerden oluşuyor.

Fidan üretiminin artmasının yanında çeşitliliği de artırdık. Her ilde bir ya da iki ağaç türünü sembol ağaç olarak planladık. Örneğin kiraz Giresun'un, mavi ladin ise Ordu'nun sembolik ağacı. Her bir ağacı o ilin sembol ağacı yapmak suretiyle bunu gerçekleştireceğiz'' dedi.

Kurtulmuşlu, İstanbul'da ilkbaharı ''erguvan mevsimi'' ilan ettiklerini ve planladıkları 100 bin adet erguvan fidanının 80 binini toprakla buluşturduklarını anlattı.

Sonbahar mevsiminin ise İstanbul için ''ıhlamur yılı'' olduğunu ifade eden Kurtulmuşlu, ''Ihlamur yine İstanbul'un sembolik ağaçlarından. Bu dönemde İstanbul'un sembolik ağaçlarından ıhlamurun 100 binini toprakla buluşturacağız. İstanbul'un her yerinde sembolik ağaçlar yer alacak. Ihlamurdan sonra İstanbul'un diğer sembolik ağacı ise çınardır'' diye konuştu.

Kurtulmuşlu, 5 yıl önce başlayan ve yaklaşık 2 milyon 300 bin hektarlık bir alanı kapsayan ağaçlandırma programının bu yıl tamamlanacağını bildirdi.

Orman yetiştirme konusunda büyük hamleler yaptıklarını belirten Kurtulmuşlu, ''Yılda 500 bin hektar rehabilitasyon çalışması yaptık ve yakında bunu tamamlayacağız. Bu çalışmaların içerisinde suni gençleştirme dediğimiz ormanların yeniden ekilmesi ve dikilmesi gibi orman kurulma faaliyetleri yer alıyor. Bu sene son fidanı dikerek bu alanların yeniden ormanlaştırılmasını sağlamış olacağız'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...