İhsanoğlu: Madımak ibret müzesi olsun

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine giden CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “kara leke” olarak nitelendirdiği Sivas katliamını gerçekleştirenleri telin ettiğini söyledi. İhsanoğlu, Madımak Oteli için çağrıda da bulundu: İbret müzesi olsun.

02.07.2014 - 14:40

İhsanoğlu: Madımak ibret müzesi olsun

CHP ve MHP'nin ortak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Hacıbektaş'ta temaslarda bulundu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Çilehane bölgesindeki Aşık Mahsuni Şerif'in kabrini ziyaret etti.

İhsanoğlu burada katılımcılarla Sivas olaylarının 21. yılı dolayısıyla saygı duruşunda bulundu.

‘MADIMAK OTELİ İBRET MÜZESİ OLSUN’
Daha sonra Pir Sultan Abdal Anıtı önünde gazetecilere açıklama yapan İhsanoğlu, 2 Temmuz 1993’ün “kara bir gün” olduğunu ifade etti.

21 sene geçmesine rağmen Sivas olaylarının suçlularının cezalandırılmadığını ifade eden İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün güzelliklerle dolu tarihimizin kara lekelerinden birinin yıl dönümüdür. 21 sene önce ülkemizde 30'a yakın insanımız kurban edildi. İki şeyden dolayı kurban edildi; kara taassup ve tahrik. Bin senedir bu topraklarda beraber yaşayan insanlar, bu kara taassubun ve tahrikin neticesinde böyle bir facia yaşıyorlar. Maalesef tarihimiz facialarla doludur. Soma'daki de bir faciadır. Bütün canlar bizimdir ve bu kaybolan canların hesabı verilmiyor.

21 sene geçtiği halde, mahkemeler bittiği halde suçlu bulunmuyor, hüküm giyen bulunmuyor ve herkesin yaptığı yanına kar kalıyor. Ben bu hadiseyi yapanları telin ediyorum. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum.

Şunu talep ediyorum; O hadisenin yaşandığı Madımak Oteli'nin bir ibret müzesi olması lazım. Benim temennim budur. Çünkü milli şairimiz Mehmet Akif, benim baba dostumdur. Akif diyor ki; 'tarih tekerrürden ibarettir ama ibret alınsa tekerrür eder miydi?

Buna benzer hadiselerin yaşanmaması için ibret almamız lazım. Bu ibreti en güzel gösterecek şey müzedir. Yani Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım. Ben bu teklifi yapıyorum ve temennide bulunuyorum. Seçildiğim andan itibaren bu teklifin takipçisi olacağım."

'ORUÇLU OLMASAM SUYU DA İÇERDİM'
İhsanoğlu, Aleviler tarafından kutsal sayılan Aslanlı Çeşme'de elini yüzünü yıkadı. İhsanoğlu, “Oruçlu olmasam suyundan da içerdim" dedi.

NEŞET ERTAŞ’IN MEZARINA ZİYARET
Nevşehir’deki temaslarının ardından Kırşehir’e geçen İhsanoğlu, daha sonra Medrese Mahallesi'ndeki Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’ne gitti.

Dua okunmasının ardından kabirlere karanfil bırakan İhsanoğlu, beraberindekilerle Bağbaşı Mezarlığı'nda Neşet Ertaş'ın kabrini ziyaret etti.

Ertaş'ın yakınları tarafından karşılanan İhsanoğlu, sanatçının mezar taşındaki "Sakın ol ha insanoğlu incitme canı, incitme her can bir kalp Hakk'a bağlı, incitme canı incitme" yazısını okudu.

Mezara çiçek bırakan İhsanoğlu, Ertaş'ın babası Muharrem Ertaş'ın kabri başında da dua okudu.

İhsanoğlu, "Anadolu, evladı Ertaş için 'Bozkırın Tezenesi' demiş. Bundan daha güzel vasıflandırma olamaz. Ben Anadolu'ya kültür, bilim, sanat ve diplomasi yollarında hizmet ettim, rahmetli büyük şairimiz Neşet Ertaş da sazıyla, sözleriyle, deyişleriyle hizmet etti. Hepimiz aynı hedefe hizmet ediyoruz. Hepimiz aynı topraktanız. Bu benzetme beni çok mutlu etmiştir, şereflendirmiştir" dedi.

GÜL İLE GÖRÜŞECEK
Öte yandan, İhsanoğlu, yarın öğleden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda görüşecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...