İhsanoğlu’dan TBB ve KESK'e ziyaret

CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye Barolar Birliği ve KESK'i ziyaret etti.

Anadolu Ajansı 27.06.2014 - 12:02

İhsanoğlu’dan TBB ve KESK'e ziyaret

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, görüşmenin çok verimli geçtiğini belirterek şöyle devam etti:

"Barolar Birliğinde, temel mesele hukukun üstünlüğü, hukuk devletinin egemenliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasının temel hükümleri üzerinde durduk. Şüphesiz ki cumhurbaşkanı olacak adayların, anayasada tarifini bulan Türk devletine, Türk Cumhuriyetine, temel ilkelerine, anayasanın değişmeyen maddelerine saygılı olmaları lazım gelir. Aynı zamanda anayasamızın 104. maddesinde tarifi yapılan görev ve yetkiler fıkrasında geçen hususlara dikkat etmeleri lazım. Ben, bu husustaki görüşlerimi, Sayın Başkana ve arkadaşlarına izah ettim. Kendilerinin, şüphesiz, bu konudaki hassasiyetleri yerindedir. Bu konuda hassas davranan adaylara da desteklerini esirgemeyeceklerini anlamış bulunuyorum."

Ziyaretten mutlu olduğunu belirten Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Hep birlikte ortak bir payda çizme zorundayız. Farklılıklarımızı değil geçmişten getirdiğimiz ve geleceğe taşıdığımız bir birlikteliği öne çıkarmakla yükümlüyüz. Bu, millet olmanın gereğidir. Böylece büyük Atatürk'ün on yıllar öncesinden uyardığı gibi dahili ve harici bedhahların, düşmanların saldırılarına karşı ayakta durabiliriz. Tarih, tarihi bilmeyenler yüzünden tekerrür eder. Tarihten ibret alınsaydı tarih, tekerrür etmezdi kuşkusuz. Anadolu'nun tertemiz Müslümanlığı, yabancı vahabi tehdidi altında. Anadolu'nun tertemiz inançları ile din bezirganlığı arasına kalın bir çizgiyi çekmek zorundayız."

Cumhurbaşkanının, gelir dağılımının acımasızca bozulmasının toparlaması gerektiğini dile getiren Feyzioğlu, "Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin sorunlarında bütün devlet kurumlarını bir makine gibi uyumlu çalıştıracak işlev görmelidir. Yani, kuşkusuz bir tasdik makamının çok ötesinde görev yapmalıdır. Zor zamanlarda cumhurbaşkanları, milleti, devleti toparlayan, bir arada tutan tarihi görevler görürler. Bunlar için de çözüm, Atatürk'ün ışıklı yolunda kararlılıkla yürümektir" dedi.

Feyzioğlu, TBB olarak herhangi bir adayın aleyhinde veya lehinde görüş bildirmelerinin mümkün olmadığını da kaydetti.

‘ASGARİ ÜCRET YÜKSELMELİ’
Daha sonra KESK’e geçen İhsanoğlu, sendikanın genel başkanı Lami Özgen'i konfederasyon genel merkezinde ziyaret etti.

Görüşmenin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, görüşmede cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin çok verimli bir fikir teatisinde bulunduklarını dile getirerek, "Türkiye'de eski vesayetlere son vermek isterken yeni vesayetlerin kurulmasını kimse istemiyor. Anayasal sistemin, rejimin hürriyet, adalet ve insan hakları temeli üzerinde, özellikle emekçilerin haklarının sağlanması ve onların insanca, adil düzen içinde yaşamaları, Türkiye'de asgari ücretin yükselmesi, emeğin karşılığının verilmesi ve gördüğümüz sıkıntıların giderilmesi hususunda Türkiye'nin çok daha mesafeler kaydetmesi lazım geldiğine inanıyorum" diye konuştu.

Dün siyasi partileri, bugün de sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiğine işaret eden İhsanoğlu, "Bu, hayırlı bir başlangıçtır. Toplumun değişik kesimlerinde önümüzdeki seçimlerle ilgili bir değişim iradesinin var olduğuna ve bu değişim iradesinin kendisini göstereceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Lami Özgen ise daha önce de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP heyetinin kendilerini ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Konfederasyon olarak şimdiye kadar bireyleri işaret etme ve bireyler üzerinde bir değerlendirme yapmadık" dedi.

Cumhurbaşkanı adayının emekten ve sosyal adaletten yana politikaları desteklemesi, eşitliği ve hak arayışını önemsemesi gerektiğini belirten Özgen, cumhurbaşkanı adayının kadın-erkek arasındaki eşitsizliğe karşı açık tutum takınabilmesi gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı adayının ülkenin temel sorunlarını eşitlik, özgürlük, barış, kardeşlik ve demokrasi bağlamında görüp ele alabilmesi gerektiğini anlatan Özgen, adayın aynı zamanda ülkenin demokratikleşmesini hedeflemesi gerektiğini bildirdi.

Özgen, İhsanoğlu'na teşekkür ederek "Kolay gelsin ve yolları açık olsun. Başarılar diliyoruz" dedi.

TÜRBEDE İZDİHAM
Ekmeleddin İhsanoğlu, Cuma namazını Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde kıldı.

İhsanoğlu, camiye gelişinde MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya tarafından karşılandı.

Daha sonra camiye giren İhsanoğlu, Cuma namazını kıldı.

İhsanoğlu, namazın ardından Hacı Bayram-ı Veli'nin türbesini ziyaret ederek dua okudu.

İhsanoğlu, ziyareti sırasında vatandaşlarla da sohbet etti, fotoğraf çektirdi.

Kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşanırken, bazı vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi.

İhsanoğlu, camiden Vural ve Karakaya tarafından uğurlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...