Bozcaada ve Gökçeada için yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Bozcaada ve Gökçeada'nın yapılaşma baskısı altında kalmaması için yeni düzenlemeler yapıldığı ve tüm gelişme planlarının kaldırıldığını söyledi.

NTV Haber 24.02.2015 - 02:31

Bozcaada ve Gökçeada için yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bozcaada ve Gökçeada konusunda önemli bir karara imza attı.

Bakan İdris Güllüce tüm gelişme planlarının kaldırıldığını açıkladı.

Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, Bozcaada'nın gelişme kararlarına, betonlaşmaya yol açacağı gerekçesiyle tepki göstermişti.

Bakan İdris Güllüce, "Adaların yapılaşma baskısı altında kalmaması için yeni düzenleme yaptık. Nüfusu göz önüne alarak tüm gelişme kararlarını kaldırdık" dedi.

 Yeni düzenlemeler yapılan planın onaylandığını ifade eden Güllüce, şunları kaydetti:

"Bozcaada ve Gökçeada ilçelerindeki planla verilen gelişme alanlarına, turizm alanlarına yapılan itirazlar göz önüne alınarak plan hedef yılı nüfus kabulleri kapsamında yeni gelişme alanlarına ihtiyaç olmadığı değerlendirilerek, daha önce onaylanmış olan 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı (1993-1996 tarihli) kararları korunmuş, onaylı alt ölçekli plan kararları haricinde tüm gelişme kararları kaldırılmış, Adalardaki tarım alanlarının korunması ve tarımsal faaliyetin sürdürülebilirliğinin sağlanması doğrultusunda plan hükümlerinde ilave düzenlemeler yapılmıştır."

Sayfa Yükleniyor...