İki ayda 24 saldırı, 36 şehit

Genelkurmay’ın "PKK'nın eylemleri artacak" saptamasını örgütün son iki aylık eylem yoğunluğu da doğruluyor. PKK tarafından bu süre içinde 24 saldırı düzenlendi. Saldırılarda 36 asker şehit oldu.

Haberler 19.06.2010 - 13:26

İki ayda 24 saldırı, 36 şehit

18 Nisan tarihinden bu yana geçen iki aylık sürede güvenlik güçlerine 224 saldırı düzenlendi.


18 Nisan'da Samsun Ladik’te bir polis otosu uzun namlulu tüfeklerle tarandı. Saldırıda 2 polis şehit oldu. Aynı gün Şırnak Balveren'de Yüzbaşı Levent Çetinkaya şehit oldu.

PKK eylemleri Nisan ayı boyunca devam etti. Çoğu mayınla yapılan saldırılarda 6 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Bu dönemde PKK'dan eylemlerin artacağı açıklamaları gelmeye başladı. Mayıs ayıyla birlikte ilk büyük eylem haberi geldi.

1 Mayıs'ta Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Sarıyayla Jandarma Karakolu’na düzenlenen saldırıda 5 asker şehit olurken, 6 asker de yaralandı.

6-7 Mayıs tarihleri arasında Lice ve Dağlıca'da meydana gelen çatışmalarda ise 1’i teğmen 3 asker şehit oldu.

Teröristlerin Mayıs ayı içinde gerçekleştirdikleri en etkili eylem İskenderun'daydı.

Geceyarısı Amanos dağlarından sızan teröristler Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na roketli saldırı düzenledi. Saldırıda nöbet değişimine giden 6 er şehit oldu, 7 er yaralandı.

1-2 Haziran tarihlerinde Şırnak ve Hakkariden iki şehit haberi daha geldi. Hakkari Şemdinli ve Çukurca 11 ve 14 Haziran tarihlerinde 2 şehit haberi geldi.

16 Haziran’da Şırnak'ın Uludere ilçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada bir uzman çavuş şehit oldu.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bugün askeri birliğe düzenlenen saldırıda 8 asker şehit oldu. Saldırının ardından başlatılan operasyonda ise mayına basan 2 asker şehit düştü.

Sayfa Yükleniyor...