Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım'ın tahliyesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, BDP milletvekilleri Yıldırım ve Ayhan'ın tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruları haklı bulmuş, iki milletvekiline 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar vermişti.

Bu karar üzerine tutuklu vekillerin avukatları mahkemeye tahliye talebiyle başvurdu.

Mahkeme heyeti, yapılan değerlendirme sonucu iki vekilin oy birliği ile tahliyesine karar vererek, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı dikkate alınarak başka suçtan tutuklu veya hükümlü olmadıkları takdirde derhal salıverilmeleri için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Tahliyelerine ilişkin evrak milletvekillerinin tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi ve Mardin E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Tahliyesine kararınını ardından Yıldırım ve Ayhan cezaevinden tahliye edildi.

İbrahim Ayhan, 5 Ekim 2010 yılından bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu yargılanıyordu.

Gülser Yıldırım ise, 15 Şubat 2010 yılından bu yana "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan Mardin E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu.