İki dava daha Ergenekon yolunda

Ergenekon ve Danıştay saldırısı davalarının birleşmesinin ardından iki dava daha Ergenekon dosyasına eklenmeyi bekliyor: Atabeyler ve Anafor....

NTV Haber 04.08.2009 - 20:10

İki dava daha Ergenekon yolunda

Ankara'da asker ve emniyet görevlilerinin "Başbakan’a suikast planlamakla suçlandığı Atabeyler davası ve Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Veli Küçük'ün talimatıyla İzmir'de kurulduğu iddia edilen Anafor çetesi davası...


Ergenekon ve Danıştay saldırısı davalarının birleşmesinin ardından, bu iki davanın dosyası da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

ATABEYLER DAVASI
Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talep edilen Atabeyler davasında 2 yüzbaşı, 2 astsubay ile 2 emniyet müdürü 'hükümetin görevlerini engellemeye teşebbüs etmekle ' suçlanıyor. Çete üyelerinin Başbakan’a suikast hazırlığı içinde oldukları iddia ediliyordu.

Atabeyler davasının sanıklarından eski yüzbaşı Murat Eren, astsubaylar Erkut Taş ve Yasin Yaman Silahlı Kuvvetler’den ihraç edilmişti.

Ankara'daki Atabeyler davsı savcısı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar , iki davanın sanıkları arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırılması görüşünde birleşti ve dosya İstanbul'a gönderildi.

ANAFOR DAVASI
Bir diğer dava ise İzmir'de görülen Anafor davası.

Gizli tanık ‘Dilovası’ ifadesinde Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki örgütün Ergenekon davasının sanığı emekli tuğgeneral Veli Küçük'e bağlı olarak kurulduğunu iddia etmişti.

Mahkeme, her iki dosyayı da inceledikten sonra davaların birleştirilmesi konusundaki kararını açıklayacak.

BİR DAVA DA SIRADA
Öte yandan İzmir'de, Ergenekon davasıyla birleştirilmesi için bekleyen bir başka dava daha var.

İşadamı İbrahim Çiftçi 2006`da bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Suçlanan Erdinç Utaş'ın, Ergenekon davası sanıklarından Sami Hoştan’dan talimat aldığı iddia ediliyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...