İki dolandırıcılık hikayesi

İş adamı ‘Silvan’daki 13 şehit’ kullanılarak, taksici de 'milletvekili yeğeni' kisvesi altında dolandırıldı.

07.08.2011 - 00:09

İstanbul ve Kocaeli’den iki dolandırıcılık haberi...

İstanbul'da iş adamı T.B. kendisini polis olarak tanıtan 3 kişi tarafından "13 askerin şehit olduğu Silvan soruşturmasında adın geçiyor" denilerek dolandırıldı. İş adamından 150 bin lira sızdıran şebeke çökertildi.

Kocaeli’de ise 3 ayrı yakalama kakarı olan bir kişi, taksiciyi, milletvekili yeğeni olduğunu söyleyerek dolandırmaya kalktı.

Silvan'da 13 askerin şehit olduğu saldırı İstanbul'da bir iş adamının dolandırılmasına neden oldu.

İş adamı T.B.'yi telefonla arayarak kendisini polis olarak tanıtan bir kişi, "Silvan soruşturmasında adınız geçiyor, kimliğiniz de bir araçta" bulundu dedi ve 50 bin lira vermesi halinde konuyu çözeceklerin söyledi. Paniğe kapılan iş adamı, 50 bin lirayı verilen hesaba gönderdi ve daha sonra aynı hesaba ik kez daha 50 bin lira aktardı. Ancak dolandırıcılıar bir kez daha 50 bin lira isteyince iş adamı durumu polise bildirdi.

İş adamı parayı bir kez daha gönderdiğinde bu kez polis hesabın bulunduğu bankada önlem aldı ve

50 bin lirayı bankadan çekmeye gelen Halil İbrahim F. Suçüstü yakalandı. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, işadamının daha önce yatırdığı paraları çeken iki kişinin de kimliğini tesbit etti.

Polisteki ifadesinde aranan kişileri Şanlıurfa'daki köylerinden tanıdığını ve olayla kendisinin ilgisinin bulunmadığını savunan Halil İbrahim F. adliyeye sevk edildi. Polis diğer iki dolandırıcının peşinde.Kocaeli'de de, AK Parti Milletvekili Fikri Işık'ın yeğeni olduğunu ileri süren, bindiği taksinin ücretini ödemeyen kişi, Işık'ın şikayeti üzerine gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, taksi sürücüsü Mert A, kendisini AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'ın yurt dışında işlerini takip eden yeğeni olarak tanıtan bir kişinin taksi ücretini ödemediği, AK Parti Milletvekili Fikri Işık ise adı kullanılarak dolandırıcılık yapılmak istendiği gerekçesiyle Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğine müracaat etti.

Şikayet üzerine çalışma başlatan ekipler, söz konusu kişinin bir otobüs firmasında çalışan Suat I. olduğunu tespit etti. Çalıştığı firmanın otobüsünün İstanbul'dan Giresun'a gideceğini belirleyen polis, takibe alınan otobüs Kocaeli Şehirlerarası Otobüs Terminaline girince Suat I'nın yakalanması için otobüste kimlik kontrolü yaptı. Otobüsün kaptanının gösterdiği Bilal Güldal adına düzenlenmiş kimlik belgesinin sahte olduğunu tespit eden polis, kaptanı gözaltına aldı.

Zanlının üzerinden çıkan nüfus cüzdanı, ehliyet ve SRC belgesinin sahte olduğunu belirleyen ekipler, zanlının sahte kimlikle birçok bankadan kredi çektiği ve kredi kartı aldığını tespit etti.

Zanlının, bindiği taksinin sürücüsü Mert A'ya kendisini AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'ın yurt dışında işlerini takip eden yeğeni olarak tanıttığı, taksiye ihtiyacı olduğunda Mert A'yı aradığı ve bir süre düzenli ödeme yaptığı öğrenildi.

Olayın, Mert A'nın, Suat I'nın 330 TL tutan taksi ücretini uzun süre ödememesi üzerine durumu bir belediye meclis üyesine bildirerek yardım istediği, meclis üyesinin de Işık'a durumu anlatması üzerine anlaşıldığı kaydedildi.

Işık'ın öyle bir yeğeni olmadığını belirterek Mert A'dan şikayetçi olmasını istediği, kendisinin de şikayette bulunduğu bildirildi.

Çeşitli suçlardan hakkında 3 ayrı yakalama kararı bulunan Suat I'nın taksiciye borcu olduğunu kabul etmediği, söz konusu otobüs firmasında sigortasız çalıştığını ve Esenler'de ''şoför mezatı'' gibi kullanılan bir kahvehanede bekleyerek günü birlik işlerde çalıştığını söylediği öğrenildi.

Yapılan araştırmada, Suat I'nın kız arkadaşı G.A'ya da telefon hattıyla mobil 3G internet modemi aldırdığı ve bu hatlara ait yaklaşık 700 TL'lik borç bıraktığı belirlendi.

Zanlı, emniyetteki sorgusunun ardından, ''evrakta sahtecilik, dolandırıcılık, unvan gasbı'' iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...