Hakkari'de köy sakinleri yine sandık başına gitti

Hakkari'nin Altınsu köyü sakinleri, köyün belediye sınırlarına dahil edilmesi talebi üzerine alınan referandum kararı doğrultusunda sandık başına gitti.

Anadolu Ajansı 15.06.2015 - 01:39

Hakkari'de köy sakinleri yine sandık başına gitti

Önceki hafta tüm Türkiye'de milletvekilliği genel seçimlerinin heyecanı yaşanırken, bu hafta da Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu köyünde referandum heyecanı yaşandı.

Belediye hizmetlerinden yeterince yararlanabilmek isteyen Altınsu köyü ve köye bağlı Elde, Meydan, Dereboyu ve İncesu mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, köy ve mahallelerinin belediyenin hizmet verdiği sınırlar içine alınması için imza kampanyası başlattı.

Köylülerin dilekçelerini değerlendiren Hakkari Valiliği, köyün belediye sınırlarına dahil edilmesi talebiyle ilgili 14 Haziran 2015'te referandum yapılmasına karar verdi.

Valiliğin kararı üzerine bugün gerçekleştirilen referandumda, 2 bin 466 kayıtlı seçmenden 2 bin 243'ünü oy kullandı. 2 bin 92 seçmen "evet", 135 seçmen de "hayır" oyu kullandı.

Oy sayımının ardından gazetecilere açıklama yapan Şemdinli Belediye Başkanı Seferi Yılmaz, Altınsu köyü sakinlerinin bir yıldan bu yana belediye sınırlarına dahil olmak için çaba gösterdiğini anımsattı.

Yılmaz, "Bundan sonraki süreç valilik tarafından değerlendirilecek. Belediye başkanlığının da encümen kararıyla bu talebi onaylaması gerekir. Bu süreç bir iki ayı bulabilir. Köy ilçe merkeziyle birleşmiş durumdadır. Bundan sonra köylülerin öncelikli talepleriyle ilgili kararlar almamız gerekir. Geçmişte de köye belli hizmetlerimiz olmuştur. Bundan sonra köyün hak ettiği hizmetlere kavuşması için pozitif ayrımcılık uygulayacağız ve aradaki farkı kapatacağız" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...