HDP'nin Adana ve Mersin'deki binalarında patlama

Adana ve Mersin’de HDP binalarında patlama meydana geldi. Üç kişinin yaralandığı patlamalara, çiçek buketi ve kargo paketine yerleştirilen patlayıcıların neden olduğu belirtildi.

ntv.com.tr - CHA - Anadolu Ajansı - DHA 18.05.2015 - 15:01

HDP'nin Adana ve Mersin'deki binalarında patlama

Mersin ve Adana'daki Halkların Demokratik Partisi (HDP) binalarında  art arda patlama meydana geldi.

İlk patlama, saat 10.10'da Mersin'de oldu.

Silifke Caddesi üzerinde bulunan HDP İl Başkanlığı binasında büyük bir patlama meydana geldi.

Patlamanın şiddetiyle balkon duvarı delinirken, cam parçaları da etrafa saçıldı.

Olayda şans eseri yaralanan olmadı.

HDP binasına gelen Mersin Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, patlamanın mutfak bölümünde olduğunu söyledi.  

Baştuğ, "Tahkikat bittikten sonra gerekli açıklamalar ilgili merciler tarafından yapılır" diye konuştu.

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu, çevrede toplanan partilileri ve vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

GÜNBAT: 20'DEN FAZLA YARALI VEYA ÖLÜ OLURDU

HDP Mersin İl Eş Başkanı Selman Günbat, il binalarına getirilen bir çiçeğin, içinde dinleme cihazı "böcek" olabileceği düşüncesiyle görevlilerce balkona konulduğunu söyledi.

Normal zamanda her gün kahvaltıyı balkonda yapıp, sonrasında toplantı geçekleştirdiklerini anlatan Günbat, şunları kaydetti:

"Bugün miting olduğu için kahvaltımızı erken bitirip alana çıktık. Eğer biz her zamanki gibi aynı saatte toplantıyı bitirmiş olsaydık, 20'nin üzerinde yaralı veya ölü olurdu. Daha önce de belirttiğimiz gibi bizi, provokasyonlar dışında asla engelleyebilme şanslarının kalmadığını ifade ediyoruz. Bunun gerçekten o yönde bir provokasyon olduğunu ve profesyonel işi olduğunu düşünüyoruz. Ses bombası değil, parça tesirli bomba. Bilyeler her tarafa dağılmış durumda. Kimden geldiği belli değil. Sadece bir vekil adayımızın adına geldiği düşünülüyor."

"ZAMAN AYARLIYMIŞ"

Bu arada, bir görgü tanığı, patlayıcının çiçekle geldiğini öne sürerek, ''Kapının girişine koymuşlar, demek ki zamanlıymış. Çünkü aynı zamanda Adana'da da patlıyor. Ben, salonda tek başıma duruyordum, çay ocağında çaycı vardı. Diğer arkadaşlar da başka odalardaydı. Patlamanın olduğu yerle aramda mesafe vardı. Duvar delinmiş, zemin parçalanmış, karolar kalkmış'' dedi.

PATLAMA MAKAM ODASINDA 

Mersin’deki patlamanın ardından ikinci bir patlama haberi ise Adana'dan geldi.

Üç katlı HDP Seyhan İlçe Başkanlığı binasında başkanın odasında patlama oldu. Patlamada  İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, İbrahim Yakut ve Sabahattin Pişkin yaralandı. Yaralılar, kentteki özel bir hastaneye kaldırıldı.

Ameliyat edilen Hüseyin Beyaz'ın hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi. Patlamayı haber alan yaralı yakınları da hastaneye geldi.

Öte yandan, patlamanın şiddetiyle parti binasının penceresi ve duvarın bir bölümü parçalanarak yola saçıldı.

PATLAYICILAR KARGO PAKETİ VE ÇİÇEK BUKETİNDE

HDP'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Mersin'deki patlamaya dün gönderilen çiçekteki ses bombasının, Adana'daki patlamaya ise kargo paketinin neden olduğu ifade edildi.

BİNAYA GİRMEK İSTEDİLER

Patlamanın ardından binaya girmek isteyen partililerle polis arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Polis ekipleri, binaya girmek isteyen partililere izin vermedi.

Olayın ardından HDP binalarına gelen polis ekipleri, güvenlik kordonu oluşturdu. Patlayıcıların türünün belirlenebilmesi için de çalışma başlatıldı.

HDP binasına gelen Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, incelemelerde bulundu ve partililerden bilgi aldı.

BEŞTAŞ: EŞ ZAMANLI BOMBALI SALDIRI

Adana’da bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, olayla ilgili olarak “Eş zamanlı bombalı saldırıyla karşı karşıyayız” dedi.

ÖZKAN: FACİADAN KIL PAYI KURTULDUK

Türkiye tarihinde benzeri görülmemiş bir katliam girişimiyle karşı karşıya olduklarını öne süren HDP Adana milletvekili adayı Vedat Özkan, şunları kaydetti:

"Bombanın patladığı oda, her sabah milletvekili adayları, parti teşkilatı, il seçim kuruluyla günlük planlama yaptığımız oda. Burada en az 30-40 arkadaşla o saatte toplantı halinde olurduk. Ne büyük şans ki bugün o toplantı dünkü büyük mitingimiz nedeniyle erken bitmişti. Faciadan kıl payı kurtulduk. Onlarca parti yöneticimizi, milletvekili adayımızı, çalışanlarımızı hedef aldılar ve öldürmek istediler. HDP olarak bu oyunlara gelmeyeceğiz. Sandıkta, barışta, demokraside ısrarlı olacağız. Bu karanlık güçlerin ortaya çıkarılması noktasında her türlü mücadeleden geri kalmayacağız."

BULDAN: SUSSUNLAR YETER

Twitter’dan açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da, “Ne Cumhurbaşkanı, ne Başbakan ne de Hükümet'in diğer yetkilileri bugünkü saldırılarla ilgili kınama yapmasınlar. Sussunlar yeter” ifadelerini kullandı.

MERSİN MİTİNGİ İPTAL EDİLMEDİ

Adana'da dün miting düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin mitinginin yapılacağını duyurdu.

DEMİRTAŞ: DAHA MORALLİ OLACAĞIZ

Sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bugün saat 17'de Mersin mitinginde olacağız. Daha coşkulu, daha neşeli, daha moralli olacağız. Herkesi bekleriz” ifadelerine yer verdi.

Sayfa Yükleniyor...