Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Amerika gezisine beraberinde bakanlar, gazeteciler, işadamları ve bürokratlardan oluşan 300 kişilik bir ekiple gitti.

Latin Amerika'da ilk durak Brezilya'ydı. Çok büyük bir yüzölçümüne sahip olan Brezilya'da zamanın çoğu otobüs veya uçaklarda geçti. Başbakan da mesajlarını 10 bin fitte uçarken veya Rio'nun tepelerinde verdi.

Brezilya'da Lula ve Erdoğan'ın arasındaki benzerlik de sürekli dikkat çekti. Erdoğan, "Lula'nın Kasımpaşalı edası var" dedi, Lula da "Kasımpaşalılık belirleyiciyse mutluluk duyarım" yanıtını verdi. Başbakan'a "Huzurlu başımı yastığa koymalıyım, Lula sizden önce bu cümleyi söyledi" diye sorunca, Erdoğan da "Böyle bir benzerlik söz konusu" dedi.

İran'la takas anlaşmasına imza atan Brezilya ve Türkiye'nin İsrail için de devreye girebileceği rahatlıkla söylenebilir, eğer talep gelirse. Çünkü bu ikili başka şeyler de yapabilir.

Erdoğan, Brezilya'da birçok medya kuruluşuna röportaj verdi, Brezilya basınının Erdoğan'a büyük ilgisi vardı. Başbakan Erdoğan, beş şehit verilmesinden sonra bazı programlarını iptal etti, Erdoğan, dünyanın en büyük stadyumu Maracana'da maç izleyecekti ancak acı haber üzerine bu organizasyondan vazgeçildi.

BALYOZ BREZİLYA'DA DA ARADI
Rio de Janeiro'nun manzarasında Erdoğan ve eşi romantik bir gezi yaptı. Erdoğan çifti, dağlar arasında gerili teleferiğe bindi ve yolculuk yaptı.

Başbakan'ın Paris seyahatinden bu yana artık ekibin demirbaşı olan arama köpeği 'Balyoz' yine görevinin başındaydı. 'Balyoz' teleferiğe Başbakan ve eşi binmeden önce bölgede arama yaptı, tabi ki şovu da eksik olmadı.Balyoz'un şovu Erdoğan'ın ilgisini de çekti. Emine Erdoğan, Balyoz'u severken "İsmi operasyondan önce mi konuldu, sonra mı" diye espri yaptı, bunun üzerine Tayyip Erdoğan gülümsedi.
SAMİMİ SOHBET YETMEDİ
Başbakan Erdoğan, Brezilya'dan sonra gideceği Arjantin'de ilk programında Atatürk anıtını açacaktı ancak Ermenilerin baskısı nedeniyle hem anıtın açılışı hem de Erdoğan'ın ziyareti iptal oldu. Medeniyetler Zirvesi'nin aile fotoğrafında Arjantin Cumhurbaşkanı ile Erdoğan sohbet etti, Arjantin Cumhurbaşkanı'nın üzerindeki kırmızı pantolon epeyce konuşuldu. Erdoğan ve Cristina Kirchner'in samimi sohbeti Ermenistan'la yaşanan krizin aşılmasına yetmedi.

300 KİŞİ BİR ANDA AÇIKTA KALDI
Erdoğan'la birlikte Rio de Janeiro'ya gelen giden 300 kişi Arjantin kriziyle bir anda açıkta kaldı. Çünkü herkesin valizi Arjantin'e gidileceği için uçağa yerleştirilmişti, iptal sonrası valizler tekrar uçaktan indirildi, yeni oteller bulundu ve bir gece daha Rio'da kalındı.

ARJANTİN'İN RÖVANŞI ŞİLİ'DE ALINIYOR
Türkiye Arjantin'de Atatürk anıtı açamasa da rövanşı Şili'de alacak. Başbakan Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk okulunu Şili'nin başkenti Santiago'daki ziyaret edecek.

Santiago'nun varoş semtlerinden birindeki okulun ismi Şili devletinin Atatürk'e duyduğu sempatiden geliyor. Okulun Türkiye ile bir bağlantısı yok. Okulda Türk bayrakları dikkat çekiyor, devlet okulunda çocuklar Atatürk ve Türkiye hakkında bilgilendiriliyor. Erdoğan, işte bu okulu gezecek.