İki komutanın arasına ‘Balyoz’ girdi

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ile Balyoz davasının tutuklu sanığı eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek arasında soğuk rüzgarlar esiyor.

Haberler - NTV Haber 02.09.2012 - 14:59

İki komutanın arasına ‘Balyoz’ girdi

“Balyoz” davası, iki eski kuvvet komutanını karşı karşıya getirdi.

Davanın tutuklu sanıklarından eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, mahkemedeki savunmasında davanın diğer tutuklu sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un bir ifadesini gündeme getirdi.

Örnek, "Ergin Saygun, plan semineri kasetlerini Aytaç Yalman'a Başbakan'ın verdiği söyledi ama mahkeme bunun üstünde bile durmadı. Bu kasetler Başbakan’a kimler tarafından sızdırıldı? Aytaç Yalman'a verilen kasetler nerede?" diye sordu.

İşte bu sözlere Aytaç Yalman sert tepki gösterdi.

Hürriyet gazetesine konuşan Aytaç Yalman, Örnek'in sözleri için "Terbiye hudutlarını aşan bir iftiradır" dedi.

Yalman şöyle konuştu: "Özden Örnek tarafından yapılan esas hakkındaki savunma maksadını ve haddini aşan bir ifadedir. Ergin Saygun'un iftirası üzerine kurgulanan ve bunu doğru kabul ederek verilen ifade, şahsımı hedef alan bir iftira belgesidir. İşin doğrusu şudur; söz konusu kasetlerin seminerin hemen sonrasında sızdırıldığını öğrendim. Bu kasetlerin hangi kaynaktan sızdırıldığını bilmiyorum."

Kasetlerin dönemin başbakanına verildiğini belirten Yalman, Başbakan'ın da durumu Hilmi Özkök'a aktardığını söyledi.

Kasetlerin varlığını Hilmi Özkök'ten öğrendiğini ifade eden Yalman, "Hilmi Paşa kasetlerin içeriği konusunda bilgi vermedi. Verilmiş olsaydı gerekli işlemi yapardım. Emrime aykırı olarak yapılan bu seminer kasetlerinin kimler tarafından sızdırıldığı kadar, kasetlerin içinde konu ile ilgisi olmayan günahsız silah arkadaşlarımın isimlerinin kimler tarafından yazdırıldığının ortaya çıkarılması önemlidir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...