CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pazar ve Pazartesi günleri toplanacak CHP Olağanüstü Kurultayları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu yazılı açıklamasında, "CHP delegelerinin en önemli görevi CHP'ye ve Türkiye'ye sahip çıkmaktır. Bu nedenle, özgür iradelerine ipotek koydurmadan her iki Kurultayımıza da katılacaklar ve tüzük değişikliğini gerçekleştirecekler" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:
“26 Şubat Pazar ve 27 Şubat Pazartesi günleri toplanacak Kurultaylarımızla ilgili gerçeği yansıtmayan spekülasyonlar yapılmaktadır.

Türkiye’ye demokrasiyi getiren parti olarak, bu Kurultaylarımızla da kendi bünyemize demokrasiyi kalıcı bir şekilde yerleştirecek ve kökleştireceğiz.

İktidar yürüyüşümüze güç katacak ve AKP İktidarından yolsuzlukların, hukuksuzlukların hesabını sormamıza katkıda bulunacak bu Kurultaylarımızda tek belirleyici delegelerimiz olacaktır.

Delegelerimizin kurultaylarımıza katılmalarını engelleyici herhangi bir davranış CHP Delegesinin özgür iradesine ipotek koymak anlamına geleceği için kabul edilemez.

Bu hem delege arkadaşlarımıza güvensizlik, hem de saygısızlıktır.

Delegelerimiz dün olduğu gibi bugün de, CHP’li olmanın sorumluluğuyla hareket edecekler. Her iki kurultayımızda da özgürce konuşacak, tartışacak ve oylarını kullanarak bütün partilere örnek olacak şekilde CHP’nin Tüzüğünü değiştirecekler.

Böylece Kurtuluş Savaşı’nın en güç koşullarında bile özgür iradelerinden taviz vermeyen, iradelerine ipotek koydurmayan delegelerimiz, her iki kurultayımızda da CHP’li olmanın sorumluluğuyla davranmış, bir kez daha iradelerini özgürce ortaya koymuş olacaklardır.

Çünkü, bizim delegelerimizin en önemli görevi CHP’ye ve Türkiye’ye sahip çıkmaktır.

Delegelerimizin böylesine önemli ve tarihi bir süreçte CHP’li olma sorumluluğuyla hareket edeceğine, pazar ve pazartesi günleri yapacağımız CHP kurultaylarında da, Kurultaylar sonrası coşkuyla, kararlılıkla başlatacağımız iktidar yürüyüşümüzde de el ele, omuz omuza olacağımıza yürekten inanıyorum.”