İki minare arasında ‘ucube’ yazısı

Eskişehir’de CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin evsahipliğinde açılan “Ucube - Ebucu” sergisindeki iki eser büyük tepki çekti, sergi planlanandan önce sona erdi. Belediye Başkanı, "Resmi onaylamak mümkün değildir" dedi, BBP'liler suç duyurusunda bulundu.

Haberler 29.04.2011 - 09:46

İki minare arasında ‘ucube’ yazısı

Eskişehir’de, Kars’taki İnsanlık Heykeli’nin yıkılmasını protesto için CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin açtığı “Ucube-Ebucu” adlı resim sergisindeki bazı eserler tepki çekti.

Star gazetesinde yer alan habere göre, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, heykeltıraş Mehmet Aksoy ile eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş'ın açılışını yaptığı sergideki bazı afişler göze çarptı.

Çok sayıda sanatçının katıldığı ve 100'ün üzerinde eserin görücüye çıktığı sergideki bir eserde, siyah zemin üzerine yapılan caminin iki minaresinin şerefeden sonraki bölümlerine karşılıklı olarak Kars'taki "ucube" heykeli yerleştirildi. Ayrıca iki minare arasındaki mahyalara da büyük yazıyla beyaz bir renkle "ucube" yazıldı.

Başı örtülü bir kadının ağzını sutyenle kapatan resim de sergide yer aldı.

Özellikle iki esere gelen tepkiler üzerine sergi sona erdi ve resimler toplatıldı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, bugün ajanslara konuştu: ''Karma sergide yer alan çok sayıdaki resimleri konuklarım nedeniyle izleme fırsatım olmadı. O gün sadece salona konuklarla birlikte girdim ve işim nedeniyle hemen ayrıldım, resimlerin içeriğini bilmiyordum. Sanatçı Mehmet Aksoy kendisine destek amacıyla açılan bu sergiyi ziyaret etmek istediği için kendisine eşlik edilmiştir. Ben camiye ve inanç özgürlüklerine aşırı saygı gösteren bir kişiyim. Hiçbir zaman da dinsel inançlara karşı olmadım. Tüm Eskişehir'de yaşayanlar bunu bilir. Belediyemizin camilere ve okullara yaptığı hizmetler tüm Eskişehirlilerce takdir edilmektedir. Bir gazetecinin bana ulaşmasıyla bu konudan haberim oldu ve sonra adı geçen resmi, internet sitesinde gördüm.

Bu resmi onaylamak mümkün değildir. Ben de resmi gördükten sonra sanata sonsuz saygım olmasına rağmen böyle bir resmin sanat adına kabul edilebilir olmadığına açıkça inanmaktayım. Nitekim sergi, haberlerinin yayınlanmasından önce sona erdirilmiştir. Belediye Başkanı olarak bir kez daha kamuoyuna şunu açıklamakta fayda görüyorum. İnançlara saygı göstermek hepimizin görevidir. Bu bir karalama kampanyasıdır."

Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği (EDİMDER) Başkanı Battal Günçay sergideki iki resmi kınarken, BBP Tepebaşı ilçe yönetimi de suç duyurusunda bulundu. BBP'den yapılan yazılı açıklamada "Herkes haddini ve hakkını bilsin. Değerlerimize yönelik aşağılık saldırılarda bulunmak kimsenin haddi değildir. Burada suç işlenmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Sayfa Yükleniyor...