Ankara'da iki subayla ilgili çok tartışılacak bir iddia gündeme geldi. 2 subayın, PKK’lıları korumak için, insansız hava aracı Heron'ları düşürmek istediği öne sürülüyor.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül konuyu yalanlamadı ve "Herkes hesabını verir" dedi.

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin de, Genelkurmay'ın iddiaların üzerine gitmesinin şart olduğunu vurguladı.

Bugün gazetesinde önceki gün yayımlanan habere göre, MİT'in teknik takibine takılan Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç., Hava Pilot Yarbay Selim Selçuk Ç.'yi cep telefonundan aradı ve "Adamlarımız (PKK'lılar) çok ağır zayiat verdi. Heronları ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin" dedi.

Yarbay Selim Selçuk Ç. ise "çaresine bakarız" yanıtı verdi.

MİT'in raporu üzerine o dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, askerî savcılığa soruşturma emri verdi.

ADLARI ERGENEKON SORUŞTURMASINDA DA VAR
İki subayın adı Ergenekon yapılanması içindeki karargâh evlerinin soruşturmasında da geçtiği için dosya, 23 Eylül 2008'de Hava Hakim Albay Zeki Üçok'un önüne gitti.

Dosyanın yetki ihtilafından dolayı bir müddet ortada kaldığını belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise iddiaları yalanlamadı.

Konunun Genelkurmay Askeri Savcılığı'na intikal ettiğini belirten Gönül'ün habere konu olan iki subay için "Herkes hesabını verir" değerlendirmesi de basına yansıdı.

GENELKURMAY KENDİ İÇİNDE DEĞERLENDİRME YAPACAKTIR
Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin de Genelkurmay'ın iddiaların üzerine gitmesi gerektiği görüşünde.

Şahin, ''Bu çok ciddi bir iddiadır. Mutlaka bu iddiayla ilgili Genelkurmay Başkanlığımız kendi içinde bir inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacaktır. Bu inceleme ve soruşturmanın sonuçları ortaya çıkınca açıklama yapması herhalde daha uygundur diye düşünmüş olacaklar'' dedi.