İki usta oyuncu son yolculuğunda

Kanser nedeniyle vefat eden tiyatro sanatçısı Beklan Algan İstanbul'da toprağa verildi.

29.09.2010 - 15:43

İki usta oyuncu son yolculuğunda

Kanser tedavisi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 3 gün önce vefat eden oyuncu, yönetmen, araştırmacı, eğitmen, tiyatro sanatçısı Beklan Algan İstanbul'da toprağa verildi.


Beklan Algan için ilk olarak Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlendi. Algan'ın birçok sanatçı arkadaşının katıldığı törende, eşi Ayla Algan ile kızı Sevi Algan, naaşın başında mum yaktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaptığı konuşmada, Beklan Algan'ın tiyatro alanının duayenlerinden olduğunu belirterek, yerinin doldurulamayacağını söyledi.

Beklan Algan'ın unutulmazlar arasında yerini alacağını ifade eden Topbaş, ''Bazı değerlerin yokluğu, kaybedildiği vakit anlaşılır. Hayat ölümlü, sanat ölümsüzdür. Ecelin ulaşamadığı tek şey sanattır. Kendi mücadelesini yakın arkadaşlarına ve öğrencilerine bir emanet olarak bıraktı'' dedi.

Tiyatroya ve sanata her türlü katkıyı sunacaklarını belirten Kadir Topbaş, ''Gençliğimi geçirdiğim tiyatro salonlarının korumaya alınması için çalışmalara başladık. Sanat için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Törende daha sonra, Beklan Algan'ın birlikte çalıştığı arkadaşları, onunla ilgili anılarını anlattı.

Tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, değeri sağlığında yeterince anlaşılamayan Beklan Algan'ın ölümünün tiyatro için büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

'TÜRKİYE'NİN KAYBI BÜYÜKTÜR'
Kurtiz, ''Büyük bir ustayı kaybettik. Beklan, genç tiyatroculara, sanatçılara örnek olmuş ve olabilecek bir duayendir. Yaptığı her işle geleceğe ışık tutan bir sanatçıdır. Bugün ve gelecek arasında köprü kurmuş bir sanatçıdır. Türkiye'nin kaybı büyüktür ve bu kayıp ileride anlaşılacaktır'' dedi.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen törenin ardından sanatçının naaşı Teşvikiye Camisi'ne getirildi.

Beklan Algan'ın cenaze namazına, tiyatro ve sinema dünyasının tanınmış isimlerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek katıldı.

Namazın ardından, Beklan Algan'ın naaşı, alkışlar eşliğinde konulduğu cenaze arabasıyla götürüldüğü Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...