İki western klasiği bir arada

Sinema tarihinin en büyük ustalarından John Ford'un iki western klasiği aynı koleksiyonda raflarda.

11.12.2009 - 14:52

İki western klasiği bir arada

Western filmleriyle olduğu kadar, edebiyat uyarlamalarıyla da büyük başarı kazanan usta yönetmen John Ford, En İyi Yönetmen dalında tam 4 kez Oscar ödülü alarak ulaşılması güç bir rekor kırmıştı.

Yarım yüzyıldan uzun bir süre boyunca aralıksız çalışan ve tam 140 filme imza atan Ford, günümüz yönetmenleri de dahil pek çok sinemacıya ilham kaynağı odu. Ford’un etkisinde kalan isimler, Steven Spielberg’den Ingmar Bergman’a, Wim Wenders’tan Quentin Tarantino’ya kadar geniş bir yelpazede yer alıyor.

John Ford’un yönetmenliği konusunda belki de bir başka usta yönetmene kulak vermek gerekir: Orson Welles, 1967’deki bir röportajında Amerikan sinemasının ustalarını “John Ford, John Ford, John Ford” olarak sıralamıştı. John Ford’un ünlü oyuncu John Wayne ile gerçekleştirdiği en güzel Western filmlerinden ikisi bu koleksiyonda bir arada sunuluyor.

APAÇİ KALESİ/ FORT APACHE
Arizona çölündeki süvari karakolu Fort Apache'ye tayini çıkan kibirli Albay Thursday (Henry Fonda), kaleye kızı Philadelphia (Shirley Temple) ile birlikte gelir. Onlara, bölgeyi çok iyi tanıyan Yüzbaşı York (John Wayne) eşlik eder. Kendisini hiçliğin ortasına sürülmüş olarak görmekten hoşlanmayan Albay, kalede mutlak bir disiplin kurmak ister. Ancak York'un uyarılarını görmezden gelen hırslı Thursday, süvari alayını bir Apaçi tuzağının tam ortasına sürükleyecektir.

John Ford, ordu geleneklerinin ve kaledeki günlük hayatın son derece gerçekçi tasvirini, Monument Valley'de geçen muhteşem aksiyon sahneleriyle kusursuz bir şekilde dengeliyor.

SARI KURDELELİ KIZ/ SHE WORE A YELLOW RİBBON
Emekliliğine birkaç gün kalan Süvari Yüzbaşı Nathan Brittles'a (John Wayne) son bir görev daha verilmiştir: Bir Kızılderili kabilesinin ayaklanmasını bastırmak. John Ford, bu büyük Western klasiğinde seyirciyi soluk kesici, gerilim dolu müthiş bir entrikayla karşı karşıya bırakıyor. Ford'un iki favori aktörü John Wayne ve Victor McLaglen'ın oyunculuğu, filme kusursuz bir mizahi yön de veriyor. Film, John Ford’un kendi savaş deneyiminden ve askerler arasında tanık olduğu dayanışma duygusundan izler taşıyor.

Görkemli Technicolor formatında çekilmiş anıtsal bir film olan 'Sarı Kurdeleli Kız', hem teknik, hem görsel açılardan usta işi bir eser.

John Ford'un 'Western Klasikleri' Saga Film etiketiyle raflarda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...