İki yıl sonra Kuzey Irak'a kara harekatı

Türk ordusu, iki yıl aranın ardından Irak’ın kuzeyine kara harekatı yaptı. Sınırın 3 km geçildiği, çatışmalarda 4 PKK'lının öldürüldüğü açıklanırken,  birliklerin Türkiye'ye dönüş yolunda olduğu belirtildi.

Haberler 16.06.2010 - 17:29

İki yıl sonra Kuzey Irak'a kara harekatı

Son dönemde artan terör saldırılarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'a kara harekatı yaptı.

PKK'lı teröristleri takip eden Türk askerleri, Irak sınırına 3 kilometre kadar girdi. Harekata karadan 600-800 dolaylarında askerin katıldığı belirtildi. Operasyona katılan birlikler akşam saatlerinden itibaren 'ye dönmeye başladı.

ÜS BÖLGESİNE SALDIRI TEŞEBBÜSÜ
Genelkurmay Başkanlığı, kara harekatını internet sitesinde yaptığı açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, Şırnak'ın Uludere ilçesinin güneyinde, Türkiye-Irak sınırında sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir üs bölgesine, 16 Haziran saat 01.00'de teröristler tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulduğu kaydedildi.

Üs bölgesinde bulunan güvenlik kuvvetlerinin teröristlerle sıcak temas sağladığı, silahlı helikopterlerin desteği ile bölgedeki çatışmaların sabaha kadar devam ettiği ifade edilen bilgi notunda, bölgenin özel birliklerle de takviye edildiği vurgulandı.

4 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Çatışmalar sırasında bir uzman çavuşun şehit olduğu belirtilen bilgi notunda, şunlar kaydedildi:

''Saldırı teşebbüsünde başarısız olan teröristlerin, Kuzey Irak bölgesine kaçmaya başlaması üzerine 3 Komando Bölüğü ve bir Özel Kuvvetler Taburu ile teröristler takip edilmiş ve sınır ile yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar neticesinde, 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Bu çatışmalarda teröristlerle birlikte 4 kalaşnikof piyade tüfeği ve 1 biksi makineli tüfeği de ele geçirilmiştir. Bu birliklerin bulundukları bölgedeki arama faaliyetleri halen devam etmektedir.

JETLER DE HAVADAN VURDU
Bu harekatla koordineli olarak, daha derinlikte tespit edilen teröristler ile havan ve doçka uçaksavar mevzilerine de saat 10.30 ile 11.45 arasında hava harekatı icra edilmiştir.

Hava harekatı, harekat merkezinden izlenmiş ve hedeflerin isabetle vurulduğu görülmüştür.''

İKİ YIL ÖNCE YAPILMIŞTI
Türk ordusu, 2008'in Şubat ayında Kuzey Irak’a kara harekatı yapmıştı. Operasyonlara Türk jetleri de havadan destek vermişti.

Olumsuz kış koşulları altında gerçekleşen harekat yaklaşık 1 hafta sürmüştü.

Kara harekatında 27 asker şehit olmuştu. Çatışmalarda da 240 terörist öldürülmüştü.

TSK’ya ait 20 savaş uçağı, geçtiğimiz ay Hakurk-Zap bölgesine hava operasyonu düzenlemişti.

Sayfa Yükleniyor...