İstanbul-Eskişehir ve Eskişehir-İstanbul seferlerini yapan Eskişehir Ekspresi merkeze bağlı Bayırköy-Vezirhan beldeleri arasında çarpıştı. Kaza 10.05'te Bayırköy-Vezirhan beldeleri arasında gerçekleşti.

İlişkili Haberler


Kazada ilk olarak, 1 makinistin hayatını kaybettiği duyuruldu. Ancak Devlet Demiryolları daha sonra bir açıklama yaparak makinist Hikmet Koçay'ın yoğun bakımda olduğunu belirtti. Ancak Hikmet Koçay tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Kazada kondüktörler Ali Baltalı ve Hüseyin Ölçer ile beş yolcu yaralandı.

Bilecik Valisi Musa Çolak, olay yerindeki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki trenin ray değişim yerinde sinyalizasyon hatasından kaynaklanan bir kazaya karıştığını belirterek, kazanın makas değişimi sırasında meydana geldiğini kaydetti.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, İstanbul Haydarpaşa'dan Eskişehir'e hareket eden 11 bin 16 sefer sayılı Eskişehir Ekspresi kırmızı ışığı ihlal ederek Eskişehir'den İstanbul'a hareket etmek üzere Vezirhan İstasyonu'nda bekleyen 11 bin 15 sefer sayılı Eskişehir Ekspresi'ne çarptı. Devlet Demiryolları yetkilileri, sinyalizasyon ihlali olup olmadığının araştırılacağını söyledi.

Kırmızıda durmayan makinist trenden atlayarak kurtulurken, diğer trenin makinisti Hikmet Koçay'ın kaza anında lavaboda olduğu öğrenildi.

Kazada tahliye edilen yolcular otobüslerle Eskişehir ve İstanbul'a gönderildi. Arama kurtarma ekipleri de vagonda sıkışan kondüktör Hüseyin Ölçer'i kurtardı. Yaralı Ölçer, diğer yaralılarla birlikte Bilecik Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Olay yerine gelen iş makineleri çalışmalara başladı. Kaza nedeniyle tren seferleri yapılamıyor.

BİRDEN BİR GÜRÜLTÜ GELDİ...
NTV'ye konuşan yolculardan Serhat Görmüş olay anını ve yaşananları şöyle anlattı: “Birden bir gürültü geldi vagonlar geriye doğru kaydı. İnip baktığımızda karşıdan gelen trenin üç vagonunun raydan çıktığını gördük. Bizim trende bir vagon raydan çıkmıştı. Ben ortalardaydım; bizim vagonda herhangi bir sorun yok ama öndeki vagonlarda ölü olduğunu söylüyorlar.”