İkinci el sevinçler

İzmir'in Güzelyalı, Hatay, Alsancak, Bostanlı gibi semtlerindeki çöp konteynerlerinden toplanan eşyalar Yeşildere'de pazar günleri kurulan bit pazarında alıcı buluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.06.2009 - 10:37

İkinci el sevinçler

İZMİR - Eski bir çift gelin ayakkabısının 1 TL, koltuk takımının 80 TL'ye satıldığı bit pazarının esnafı Hasan Yengiti, hafta içi günlerde yüksek gelir grubundan vatandaşların yaşadığı semtleri gezdiğini, bu semtlerden topladıklarını da bit pazarında geliri düşük kişilere sattığını belirtti.

Sattığı eşyalar arasında çay bardağı, televizyon, ayna bulunduğunu, bir evin bütün eşyalarının bit pazarından sağlanabileceğini ifade eden Yengiti, şunları söyledi: ''Her evin ihtiyacı var burada. Dışarıda 35-40 TL'ye alamayacakları ayakkabı burada 1 TL'ye satılıyor. Fakir insan ekmeğe muhtaç. Her şeyi alamıyor. Buradan düğün alışverişi yapmaya gelenler de oluyordur mutlaka. Biz bu eşyaları her yerden topluyoruz. Hatay'dan, Güzelyalı'dan. İzmir'in her yerinden gelenler de oluyor. Bazen günlük kazancımız 50-100 TL'yi buluyor.Bizim belediye başkanından beklediğimiz bu pazar yerini buradan kaldırmasın, fakirler de bizim peşimizden geliyor, gittiğimiz yere kurban gibi.''
         
Bir hastanede hizmetli olarak çalıştıktan sonra emekli olan esnaf Hatice Dağaşan oyuncak, perde, giyim eşyası, mutfak gereçleri satarak, mutfak masrafını karşıladığını anlattı.

İkinci el eşya satarak çocuklarına yük olmadan yaşadığını belirten Dağaşan, şöyle konuştu:''Bazı zengin aileler kullanmadıklarını çöp konteynerlerinin kenarlarına bırakıyor. Biz de alıp değerlendiriyoruz. Oyuncak da satıyorum. Giyim de alıyorlar benden. Genelde bütçesi zayıf olanlar geliyor. Ekmeğimizi kazanıyoruz çok şükür. Günde 20-25 TL kazanıyorum, o da çorbamızı kaynatıyor.''
        
TARİHİ EŞYA MERAKLILARI GELİYOR
İbrahim Kahraman da her türlü süs eşyasını bit pazarına getirip sattığını, en çok ilgiyi çeken eşyaların da ''tarihi'' özellik taşıyanlar olduğunu vurguladı.

Kahraman, ''Bu eşyaları satmak benim merakım. Sattıklarımın kimisi 10, kimisi 50 senelik. 100 senelik eşya sattığım da oldu. Antikacılar geliyor bazen. Vazoyu, şamdanı, süs eşyalarını 150 TL'ye kadar sattığım da oldu. Kalitesine göre değişiyor tabi. Antikacılar bizden ucuza aldıkları eşyaları 250 TL'ye satabiliyor.''
        
BİT PAZARININ MÜDAVİMLERİ VAR
Bit pazarını her hafta Pazar günleri gezdiğini ifade eden Hıdır Akbaş, herkese ait eşyanın satılabildiği bir okul olarak gördüğü pazar yerinden çok keyif aldığını dile getirdi.Pazar yerinde ne görse aldığını belirten Akbaş, şunları söyledi:''Burada iyiyi de kötüyü de görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Burada satılan bir eşya benden başkasına, başkasından bana geliyor ve devir daim oluyor. Diyelim bugün ben aldım, yarın benim çocuklarım ya satar ya da atar. O da yine burada satılır. Evdekiler çok kızıyor 'Ev hurda mezarı oldu' diye ama ben burada eğleniyorum, oyalanıyorum.''

Kerim Eraldı da bütçesine uygun olanları pazar yerinde aradığını, aldığı eşyaların çöpten çıkarıldığını bildiğini, herkesin ekmek parası kazanmanın peşinde olduğunu söyledi.
        
BİT PAZARINDA YOK YOK
Bit pazarında eskimiş ayakkabılar 50 kuruş ile 1 TL arasında, kadın elbisesi 1-5 TL arasında satılıyor.

Bisiklet, çocuk arabaları, çocuk beşiklerinin de satıldığı pazar yerinde bir koltuk takımı da 80 TL'ye alıcı bulabiliyor.

Ütü, su ısıtıcısı, elektrik süpürgesi, siyah beyaz televizyon, eski plakların satıldığı pazar yerinde eski telefonlar da bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...