İkinci iddianamede hangi suçlamalar var?

Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianamesinde 56 sanık hakkında birçok suçlama yer aldı. Bu suçlamalar arasında darbe planı yapmak ve hükümeti ortadan kaldırmak da bulunuyor.

25.03.2009 - 14:14

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen Ergenekon davasının ikinci iddianamesiyle birlikte açılan ''2009/85'' numaralı ceza davası dosyasında çok sayıda suçlama yer alıyor.

İddianamede, emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ''örgütün üst düzey yöneticileri olmak''la suçlanıyor.

İddianamede, bu nedenle Tolon ve Eruygur, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinden de sorumlu tutuluyor.

İddianamede sanıklar hakkında isnat edilen suçlar şöyle:

''2863 Sayılı Kanun'a aykırılık, askerleri itaatsizliğe teşvik etme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme bir adet ateşli silah ve mutat sayıdaki mermileri bulundurma, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma hile ile alma çalma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, pek az sayıda mermi bulundurma veya taşıma, resmi belgede sahtecilik, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması bulundurulması, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olma, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama, yargıç üzerinde nüfuz kullanmak, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...