'İklim çıldırdı'

Doğu Avrupa'da dondurucu soğuklar can alırken, Batı Avrupa'da tarihin en sıcak Noellerinden biri yaşanıyor. 24 Aralıkta Almanya’nın Münih kentinde sıcaklık 20 derecenin üzerine çıktı.

26.12.2012 - 10:28

'İklim çıldırdı'

Noel yortusu bu yıl kar beklentisi içinde olan Batı Avrupalıları hâyâl kırıklığına uğrattı. Zira mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, kış ortasında bahar yaşatıyor. Alman Meteoroloji Kurumu'nun verdiği bilgilere göre, Almanya'da hava sıcaklığı ölçümlerinin başlamasından bu yana en sıcak 24 Aralık yaşandı.

Almanya'nın Münih kentinde sıcaklık 20 derecenin üzerine çıkarak, kış mevsimi ölçümlerinde rekor kırdı. Freiburg kentinde de termometreler 18,5 dereceye kadar tırmandı.

Doğu Avrupa'da ise dondurucu soğuklar can alıyor. Rus haber ajansı İnterfax'ın verdiği bilgilere göre, Rusya'da aşırı soğuklar yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 123'e çıktı. 345'i son 24 saat içerisinde olmak üzere toplam 833 kişinin soğuğa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Rusya'da aralık ayının ortasından bu yana aşırı soğuk hava etkisini sürdürüyor. Başkent Moskova'da sıcaklıklar sıfırın altında 30 dereceye kadar düşerken, Sibirya'nın doğusu ise eksi 60 dereceyi gördü. Geçen hafta Ukrayna'da da olumsuz hava şartları nedeniyle 80 kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...