BM Çevre Programı yetkilisi Achim Steiner, iklim değişikliğinin aynı zamanda doğal felaketlerde "giderek hızlanan" bir artışa neden olacağını söyledi.

İlgili HaberlerBM Somali'de 'kıtlık' ilan etti İlgili KonularBirleşmiş Milletler, Çevre / İklimBM, dün Somali'de kıtlık ilan etmişti.

Steiner, Somali'de yaşanan kıtlık benzeri krizlerin "bu tür olaylara müdahale etme kapasitemizin özellikle de aynı anda birden fazla kriz yaşandığında ve küresel gıda pazarını etkilediği durumlarda zorlandığını" gösterdiğini söyledi.

Steiner'in açıklaması, BM Güvenlik Konseyi'nde dört yıl sonra ilk defa çevre konulu bir tartışma yapılmasını takip ediyor.

Oturumda Almanya iklim değişikliği ve küresel barış arasında bağ kuran bir metnin benimsenmesini istedi ancak Rusya metne itiraz etti.

Rusya'nın BM elçisi Alexander Pankin, iklim değişikliğinin Güvenlik Konseyi'nin gündemine alınması konusunda çekinceleri olduğunu ifade etti.

Konsey üyeleri, iklim değişikliğinin "güvenliğe olası etkileri" ifadesini içeren bir metin üzerinde anlaştı.

Metin aynı zamanda "iklim değişikliğinin uzun dönemde uluslararası barış ve güvenlik için tehdit teşkil eden bazı unsurları kötüleştirebileceği kaygısı" ifade edildi.