İklim değişikliğinde "umut ışığı"

Yeni bir araştırma, birçok ülkede siyasertçilerin iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren yasalar çıkardığını ortaya koydu.

Haberler 15.01.2013 - 10:01

İklim değişikliğinde "umut ışığı"

Sonuçları yeni açıklanan bir araştırma, küresel düzeyde bir anlaşmaya varılması önündeki engellere rağmen, birçok ülkede siyasertçilerin iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren yasalar çıkardığını ortaya koydu.

London School of Economics ve Globe International tarafından yapılan araştırmada, incelemeye konu olan 33 ülkeden 32'sinde önemli sayılacak iklim değişikliği anlaşmaları yapılmış.

Bu ülkelerden 18'inde ise bu konuda "önemli" ilerlemelerin sağlandığı ve gelişmekte olan ülkelerin öncülüğü üstlendiği de belirtiliyor.

Globe'un başkanı John Gummer, ulusal düzeyde kat edilen mesafenin umut verici olduğunu söyledi.

Dalganın, iklim değişikliğiyle mücadele yönüne döndüğünü belirten Gummer, tüm kıtalardaki ülkelerde çevreci yasaların geçirilmekte olduğunu ifade etti.

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda ilerleme sağlayan ülkeler arasında Kenya ve Pakistan gibi ülkeler de bulunuyor.

Meksika'nın da, kent merkezlerinde karbon salınımını yüzde 30 oranında azaltmayı hedefleyen yasalar çıkardığı belirtiliyor.

Avrupa Birliği, enerji verimliliğini artıracak yeni bir yönetmelik çıkarırken, Amerika Birleşik Devletleri ise karbon salınımını kontrol altına almayı hedefleyen yasalar çıkardı.

Raporda, ulusal düzeyde atılan bu adımların, dünya liderlerine, Birleşmiş Milletler müzakereleri sırasında daha büyük adımlar atabilmeleri konusunda imkân sağlayacağı da belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...