İklim değişikliğine karşı bir "Lord"

2006 yılında hazırladığı rapor tüm dünyada ses getirdi... Vejeteryan bir ekonomi profesörü...

İklim değişikliğine karşı bir "Lord"

Oxford Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olarak çalıştı. Ardından London School of Economics'de görev aldı.


Ekonomik gelişme üzerine odaklanmış araştırmalar yaptı. Dünya Bankası'nda baş ekonomist olarak görev aldıktan sonra dönemin İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın danışmanlığına geldi.

Brown'ın talebi üzerine iklim değişikliğinin maliyetini araştırdı. The Stern Review adıyla yayınlanan 700 sayfalık rapor tüm dünyada büyük ses getirdi. Lord Stern, o dönemde küresel gelirin yüzde 1'i iklim değişimi ile mücadeleye ayrılmazsa, gelecekte bu gelirin yüzde 20 düşeceğini söylemişti. Lord Stern'ün iklim değişiminin ekonomisini ele alan devrim niteliğindeki raporu, dünyayı hiçbir şey yapmamanın ciddi bir faturası olacağı konusunda uyarmıştı.

Ama artık bu raporun da, riskler ve küresel ısınmanın hızı konusunda fazla iyimser olduğunu söylüyor.

Lord Stern  siyasileri, iklim değişiminin ne anlama geldiğini anlayamamakla suçladı.

İngiliz iktisatçı, dünya önümüzdeki 100 yılda beş derece daha ısınırsa, milyonlarca kişinin hayatının etkileneceğine dikkat çekiyor.

Yükselen deniz seviyesi pek çok bölgeyi yaşanmaz hale getireceği için kitlesel göçler olacağını ve kaçınılmaz olarak savaşlar çıkacağını söylüyor.

Lord Stern, iklim değişikliğini durdurabilmek için özel hayatında aldığı önlemlerle de gündeme geldi. Stern, et üretimi sırasında çok fazla sera gazı yayıldığı ve su tüketildiği için et yememe kararı aldı. "Et tüketimi dünya üzerine çok büyük bir baskı yapıyor. Vejeteryan beslenmek en iyisi" diyor ve ekliyor"Şu anda 61 yaşındayım. Öğrencilik yıllarımdaki yeme ve içme alışkanlıklarım çok değişti. Artık insanlar yediklerinden çok sorumlu. Yediklerimizin ne kadar karbon ürettiğine dikkat etmekle yükümlüyüz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...