İklim göçleri

Asya Kalkınma Bankası’nın “İklim Değişikliği Kaynaklı Göç için Politika Seçenekleri” başlıklı bölgesel projesi kapsamında bir rapor hazırlıyor.

23.02.2011 - 10:32

İklim göçleri

Rapora göre, iklim değişikliği yüzünden artacak göçleri yönetmek için uluslararası bir işbirliği mekanizmasının olmaması ve göçlerin büyük kıyı kentlerinde sistemi riskli hale getireceği ifade ediliyor.

Sadece 2010’da Malezya, Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Filipinler ve Sri Lanka’da yaşanan doğal felaketlerin milyonlarca insanı geçici ya da kalıcı göçlere zorladığı göz önüne alınarak oluşturulan ön taslakta, tayfunlar, hortumlar, seller ve kuraklık yüzünden göç edenlerin sayısının günbegün artacağı belirtiliyor. 

Rapora göre bu göç dalgalarını yönetmek için herhangi bir uluslararası işbirliği mekanizması yok. Koruma ve yardım mekanizmaları ise yetersiz, koordinasyonsuz ve dağınık. Kıyılardaki megaşehirlerin iklim değişikliği ve iklim temelli göçlerden en çok etkilenecek bölgeler olduğu belirtiliyor.

Rapora göre,kırsal bölgelerden kaçan ve kendilerine şehirlerde yeni yaşantılar arayanlar, büyük şehirlerde ciddi altyapı problemlerine yol açacak. Seller ve tropik fırtınalar ile kırsal bölgelerden kentlere olan göç iyice hızlanacak. Bangkok, Malila, Busan, Singapur, Kuala Lumpur, Bombay tehlike altındaki şehirlerden bazıları.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...