İklim için "karamsar" toplantı

İngiltere'de Chicheley Köşkü'nde toplanan 50 bilim adamı, iklim bozulması ve dünyanın ısınması sorununun nasıl çözüleceğine ilişkin üç günlük toplantı yaptı.

05.04.2011 - 11:22

Başkent Londra'nın 65 kilometre kuzeydoğusunda Kraliyet Checheley Köşkü'nde toplanan jeoloji, anadenizbilim, hukuk, siyaset, felsefe uzmanları, 2009 sonunda Kopenhag'daki BM İklim Zirvesi'nde olduğu gibi ''devletlere uygulama zorunluluğu getirebilecek'' formüllerden uzak kaldı. Üç günlük yaşamsal toplantı aslında ''karamsar'' geçti.

ABD'nin Massachusettss Woods Hole Araştırma Kurumu ve Colorado Ulusal Atmosfer Dairesi, okyanusların sanayiden salınan karbondioksiti emecek planktonların çoğaltılması için demirle gübrelenmesi planıyla ve bulutların güneş ışığını yansıtacak deniz tuzu tasarısıyla ilgi gördü.

Southhampton Ünivcersitesinden John Sheperd, troposfer üstü stratosferin alt katmanına (60 kilometre) uçaklardan ve balonlardan sülfürdioksit serpmemin dünyanın soğutulması için uygun olabileceğini bildirdi.

Filipinler Pinatubo Yanardağı'nın 1991'deki infilakından yola çıkılarak atmosfere salınan sülfürdioksoitin dünyada yarım derecelik düşüşe neden olduğu hatırlatıldı.

Bristol Üniversitesi mühendisleri, atmosferin soğutulması için dev balonlardan 1 kilometre uzunluğunda hortumlarla atmosfere soğutucu kükürt salımı üzerinde durdu.

Okyanus üstü bulutların güneş yansıtması yöntemleri üzerinde deduruldu.

Ancak en kötümser görüşü Kenyalı Yerbilim Uzmanı Ricpard Odingo, ''Her bilimden uzmanın çok ama çok düşünmesi gerekiyor. Üç günlük toplantılar sonunda kaçımız gece acaba rahat uyuyabileceğiz'' dedi.

Associated Press'in Chicheley'den geçtiği haber metninde, son yüz yılın sanayi yöntemleri ve petrol ürünü benzin ve kömür gibi fosil yakıt tüketiminin tamamen bırakılması gerektiğini bildiren Alman mühendislerin görüşlerine yer verildi. Dünyanın büyük sorunu nüfus artışına ise girilmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...