Deutsche Welle Türkçe'nin bu konudaki haberi şöyle:

Meksika’nın Cancun kentinde bir hafta önce başlayan Dünya İklim Konferansı’nın ilk turu sona erdi. Ancak Kyoto Protokolü’nün yerini alacak sözleşme için uzlaşı sağlanamadı.

Heyetlerin başarısızlıkla tamamladığı ilk tur görüşmelerin ardından başlayan ikinci tur bakanlar düzeyinde yapılacak. Ancak ikinci turdan da beklentiler yüksek değil. Çevreciler, Cancun’daki İklim Konferansı'nın geçen yıl Kopenhag'da düzenlenen zirve gibi başarısızlığa uğrayacağı kanısında.

BM İklim Sekreteri Christina Figueres ise bakanlar düzeyinde yapılacak görüşmelerden umutlu olduğuna dikkat çekti. Konferansın ilk haftasından sonuç alınamadığını belirten çevre örgütü Greenpeace'in İklim Koordinatörü Martin Kaiser de iki ihtimalin söz konusu olduğunu vurgulayarak ya Kyoto Protokolü'nün tamamen rafa kaldırılacağını ya da gelecek yıl Güney Afrika'da yeni bir sözleşme oluşturulabileceğini kaydetti.

Müzakerelerin temel anlaşmazlık noktası ise sanayileşmiş ve kalkınmakta olan ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında devam eden ne kadar yükümlülük altına girileceği tartışması. Özellikle atmosferdeki zararlı gazların başlıca sorumluları ABD ve Çin'in Kyoto Protokolü'ne taraf olmaması sıkıntı yaratıyor. İklim konusunda dünyadaki tek bağlayıcı sözleşme olan Kyoto Protokolü, sera gazı salınımlarını üçte bir oranında azaltılmasını öngörüyor.

Cancun'daki konferansın öncelikli hedefi, 2012 yılında süresi dolan Kyoto Protokolü'nün yerini alacak uluslararası sözleşmeyi oluşturmak. Yetkililer, Cancun buluşmasından önce de Almanya’nın Bonn kentinde ve Çin’de düzenlenen iklim görüşmelerinde anlaşmaya zemin hazırlamak için defalarca bir araya geldi. Ancak konferansın hazırlık aşamasında da ilerleme sağlanamadı.

Konferansın ilk turundaki önemli gelişme Çin’in taviz vereceğini açıklaması oldu. Çin, iklim hedeflerini BM kararlarına uygun hale getireceğini açıkladı. Çin iklim yetkilisi Xie Zhenhua, “Her şey yine de isteyerek sorumluluk almaya bağlı” şeklinde konuşarak uzlaşmaya hazır olduklarını ve yapıcı bir rol üstlenmek istediklerini kaydetti.