İklim Zirvesi'nde son hafta

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde bugün son haftaya giriliyor.

14.12.2009 - 12:22

İklim Zirvesi'nde son hafta

Zirvenin son aşamasına katılacak dünya liderleri, küresel ısınmanın neden olduğu tehlikeleri azaltmaya yönelik bir anlaşma imzalamaya çalışacak.

Karbon salımları konusunda taraf ülkelerin sorumluluklarını belirleyen Kyoto Sözleşmesi'nin süresi 2012'de doluyor.

Bu nedenle Kopenhag'da hedef, iklim değişikliği ile mücadele için yeni bir küresel anlaşmanın çerçevesini oluşturmak.

Birçok bilimsel çalışma, özellikle de BM'ye bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu'nun raporu, iklim değişikliğine sera etkisi yaratan gazları atmosfere salan insanoğlunun neden olduğunu ortaya koymuştu.

Kopenhag'daki zirvenin düzenleyicileri tarafından hazırlanan belgelerde zengin ülkelere, sera etkisi yaratan gaz salımlarında 2020 yılına kadar 1990 düzeyinin yüzde 25 ila 45 arasında azaltıma gidilmesi çağrısında bulunuluyor.

İngiltere Çevre Bakanı Hilary Benn'in bugün zirvede yapacağı konuşmada, okyanuslara yönelik tehdidin azaltılması için sera etkisi yaratan gazların salımının önemli ölçüde kesilmesi çağrısında bulunması bekleniyor.

Hilary Benn, BBC'ye yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın neden olduğu asitleşmenin, okyanuslarda yaşam ve gıda kaynakları için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Yapılan son bilimsel araştırmalar, okyanuslarda asitleşmenin önlenmesi için, karbon salımlarının gelişmekte olan ülkelerin önerdiğinden de fazla ve hızlı şekilde azaltılması gerektiğini gösteriyor.


SCHWARZENEGGER'DEN AMERİKAN HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

Öte yandan Amerika Birleşik Devletletleri'nin Kaliforniya Eyaleti Valisi Arnold Schwarzenegger de, Amerikan hükümetine, iklim değişikliğiyle mücadele etme çağrısında bulundu.

Arnold Schwarzenegger, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin 10 yıl içinde, elektrik üretiminin yüzde 20'sini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabileceğini söyledi.

Schwarzenegger, ''ABD, küresel ısınmayla mücadele hareketinin gücü olursa, bu, bütün dünya için iyi olur'' dedi.

Kaliforniya Valisi, Başkan Barack Obama'nın, sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımıyla ilgili açık hedefler belirlenmesine yönelik olarak, Amerikan Kongresi'ndeki çabalarını destekleyeceğini de belirtti.

Cumhuriyetçi Parti üyesi Schwarzenegger, Kaliforniya'da 2006'da sera etkisi yaratan gazların salımına kısıtlama getirip, dönemin Cumhuriyetçi Başkanı George Bush ile ters düşmüştü.

Arnold Schwarzenegger'in, Kopenhag'daki İklim Zirvesi'ne de katılması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri; Kongre'nin onayına bağlı olarak, karbon salımlarını 2020'ye kadar 2005 seviyesinden yüzde 17 aşağı çekeceğini söylüyor, bu da 1990 seviyesine göre yüzde 4'e yakın oranda bir azalma demek.

Ancak ABD; Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya'nın da, karbon salımlarının artış hızını yavaşlatmayı kabul etmelerini istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...