'İkna Odası’na ilk sorgu

YÖK, İstanbul Üniversitesi’ne müfettiş gönderdi; İ.Ü. Öğrenci İşleri Müdürü, 12 kişnin ismini verdi. Müfettişler bu isimleri ifade vermeye davet etti.

29.03.2012 - 09:39

'İkna Odası’na ilk sorgu

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) müfettişleri tartışmalara neden olan 'ikna odalarına' ilişkin ilk incelemeyi başlattı.

Star Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Üniversitesi’nde o dönem görev yapan 12 kişi ifadesi alınmak üzere İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünde kurulan çalışma merkezine davet edildi.

Önceki gün için randevu verilen ancak mazeret bildirmeden gelmeyenlerin ise YÖK Başkanlığı'nda ifadeye çağrılacağı belirtildi.

Dönemin İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan CHP Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter’in uygulamaya koyduğu ‘İkna Odaları’nı mercek altına alan YÖK tarafından görevlendirilen müfettişler ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nin 20 yıllık Öğrenci İşleri Müdürü ile görüştü.

Öğrenci İşleri Müdürü’nün, 'ikna odalarında' kız öğrencilerle görüşüp baskı yaparak başlarını açtırmaya çalıştıkları iddiasıyla 12 kişinin ismini verdi.

Müfettişlere ifade için listedeki isimlerden kaçının randevuya gittiği tam olarak öğrenilemezken, randevuya gelmeyenler için ise YÖK Başkanlığı tarafından işlem yapılacağı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...