Figen Yüksekdağ: İktidar bölgesel bir savaşa hazırlanıyor

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, "Siyasi iktidar bölgesel bir savaşa hazırlanıyor. Suriye'ye dönük müdahalenin düğmesine basmaya hazırlanıyorlar" dedi.

Anadolu Ajansı 16.02.2016 - 17:18

Figen Yüksekdağ: İktidar bölgesel bir savaşa hazırlanıyor

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Yüksekdağ, Türkiye toplumunun "esaret rejimiyle" karşı karşıya bırakıldığını ileri sürdü. "Cizre'de bu vahşet bodrumunda 145 kişi katledildi. Cizre'de toplam 258 kardeşimiz, yurttaşımız katledildi" diyen Yüksekdağ, cenazeler üzerinde tahribatlar yapıldığını iddia etti. Cizre'de operasyonların sürdüğünü savunan Yüksekdağ, Cizre Belediyesi'nin polisler tarafından basıldığını ve belediyenin yurttaşlara yardım elini uzatmasının engellendiğini öne sürdü.

Yüksekdağ, Cizre'de yaşananlara ilişkin fotoğrafları göstererek, "(Başarıyla bitirdik) dedikleri operasyonun sonuçları yıkılmış, virana dönüştürülmüş bir kenttir" ifadesini kullandı. Operasyonlarda elde edilen bir başarının olmadığını savunan Yüksekdağ, "Halkın onurlu direnişi de bitmedi" diye konuştu.

Kendilerinin enkazların içinden öz güçleri ve dayanışmaları ile çıkacak güce sahip olduklarını belirten Yüksekdağ, "Bir kadının cansız bedenini soyup teşhir edecek kadar ahlaksızlaşmış bir zihniyettir karşımızdaki" dedi.

Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı hakkında iki gensoru önergesi verdiklerini hatırlatan Yüksekdağ, verdikleri 50 önergenin de çeşitli gerekçelerle iade edildiğini söyledi.

"Siyasi iktidar bölgesel bir savaşa hazırlanıyor. Suriye'ye dönük müdahalenin düğmesine basmaya hazırlanıyorlar" diyen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Bu, bütün Türkiye halklarını çok daha büyük savaş açmazının içine sürüklemek demektir. Suriye'ye dönük bir kara operasyonu tartışılırken PYD mevzilerine dönük kesintisiz topçu atışı yapılıyor. Bu çok açık bir şekilde uluslararası suçtur. Terör örgütleri listesinde yer alan bir örgütün top atışı ile korunması uluslararası hukukta suç teşkil eder. Bizler bu suçun ortağı olmayacağız."

"BAŞKAN OLAMADI BAŞKOMUTAN DA OLAMAYACAK"

Figen Yüksekdağ, PYD'den bu zamana kadar Türkiye'ye yönelik hiçbir şiddet girişimi olmadığını savundu. Yüksekdağ, Türkiye'nin, dünyanın gözünde teröre destek veren ülke konumuna geldiğini iddia etti.

"Bölgede çok büyük bir savaşın ve kaosun kapısını açıyorlar" ifadesini kullanan Yüksekdağ, "Büyük bir savaş hali ortaya çıkarılırsa, seferberlik hali ve sıkıyönetim ile başkomutan olup başkanlığa terfi etmesi daha kolay olacaktır. Başkomutan olma yoluyla başkan olma hevesi peşinde koşuyor. Kusura bakmasınlar, başkan olamadı başkomutan da olamayacak" dedi.

Suriye'de demokrasinin değil savaşın gelişmesini isteyen bir zihniyetin olduğunu ifade eden Yüksekdağ, Türkiye'nin ve Türkiye halklarının dostunu iyi seçmesi gerektiğini belirtti.

Yüksekdağ, hükümetin işçilerin iş güvenliğini yasa ile güvence altına alması gerekirken, güvencesizliği yasa altına almaya çalıştığını ileri sürdü. Yüksekdağ, "Sonra DİSK kongresinde slogan atılınca soruşturma açıyorlar. İşçileri, madenlere, cehenneme gömenler bir slogana tahammül gösteremiyorlar. DİSK kongresine katılan bütün işçilere soruşturma açıldı" değerlendirmesini yaptı.

Sayfa Yükleniyor...