Bozdağ: İktidar Twitter'dan değil, sandıktan çıkacaktır

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "İktidar Twitter'dan değil, sandıktan çıkacaktır. Gerçek iktidar haziran ayının 24'ünde belli olacaktır'' dedi.

Anadolu Ajansı 09.05.2018 - 14:10 | Son Güncelleme : 09.05.2018 - 16:21

bozdağ.jpg

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakanlık Merkez Bina'da, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yozgat Şubesi Başkanı Feridun Daştan ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulün ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bir gün milletimiz 'tamam' derse o zaman kenara çekiliriz" sözlerinin ardından sosyal medyada "tamam" mesajlarıyla başlatılan kampanyaya ilişkin soru üzerine, Erdoğan'ın milletin adamı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bütün başarılarını milleti sayesinde elde ettiğini, her seçimde milletin duası ve desteğiyle oylarını artırdığını ifade eden Bozdağ, Erdoğan'ın milletine olan inancını ifade etmesinin çok doğal olduğunu kaydetti.

Erdoğan'ı iktidardan etmek isteyenlerin kapatma davaları açtığını, Gezi olayları tertiplediğini, 17-25 Aralık darbe teşebbüslerinde bulunduğunu vurgulayan Bozdağ, en sonunda 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı ve ailesini infaz ederek, yok etmek istediklerini anlattı.

"FETÖ'NÜN KRİPTOLARI, TERÖR ÖRGÜTLERİ"

Milletin jetlere, silahlara karşı imanıyla göğsünü siper ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "yedirtmediği"ni vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün sanal alemden medet umanlar, şunu çok iyi bilmeleri lazım, gökler ölüm yağdırırken, Türkiye'nin liderlerini ve Cumhurbaşkanı'nı FETÖ'nün teröristlerine ve o teröristleri kullanan güçlere yedirmedikleri liderlerini, milletin adamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı kimseye yedirmez. Bir dünya bir araya gelse de 24 Haziran'da milletin dua ve desteğiyle iktidar yine Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından milletimizin emaneti olarak devralınacak ve Türkiye yönetimi devam edecektir. Biz hep şunu söylüyoruz inanarak, iktidara gelmenin yolu sandıktan geçer. İktidardan gitmenin yolu da sandıktan geçer. Sanal alemde FETÖ'nün kriptoları, terör örgütleri, başka ülkeler, başka yerlerdeki sanal alemde gezmeler şunları bunları yapadursunlar. Adı üstünde sanal alem. Gerçek alem, sandıkta milletin attığı helal oylarla ortaya çıkacaktır. İktidar Twitter'dan değil, sandıktan çıkacaktır. Gerçek iktidar haziran ayının 24'ünde belli olacaktır."

Bozdağ, birtakım sanal medya yöntemleriyle milletin iradesini değiştireceklerini düşünenlerin aldandıklarını ifade etti.

Türk milletinin bu sanal medya hilelerini kullanan, milleti kandırmak, aldatmak, yönlendirmek isteyenlerden daha akıllı ve basiretli olduğuna işaret eden Bozdağ, "Türk milleti, onları çeşmeye susuz götürür susuz getirir. Onun için milletin basiretine hep güvenlik, inandık, Türk milletine yaslandık, öyle geldik. Tayyip Bey'in gücü de milletten gelmektedir. Allah'ın izniyle milletimiz nasıl 15 Temmuz'da onu ölümüne muhafaza ettiyse 24 Haziran'da da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı sandıkta müdafaa edecektir, muhafaza edecektir ve yeniden bir dünyaya rağmen Türk milletinin ve Türkiye'nin Cumhurbaşkanı seçecektir" diye konuştu.

Bekir Bozdağ, 24 Haziran'da Amerika, Brezilya, İngiltere, Almanya ve Fransa'ya Cumhurbaşkanı seçmeyeceklerini, Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne cumhurbaşkanı seçtiklerini, seçimlerde başka ülkelerin vatandaşlarının değil, Türk milletinin oy kullanacağını vurguladı.

"ONLAR RÜYA GÖRÜYORLAR"

Türk milletinin liderinin belli olduğunu belirterek, "Görünen köy kılavuz istemez" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"24 Haziran'a da fazla bir şey kalmadı. Ben onlara tavsiyede bulunuyorum. Kendinizi fazla yormayın. İktidarın yolu Twitter'ın desteklerinden veya sosyal medyanın yalanlarından geçmiyor. Sandıktan geçiyor. Milletimize güveniyoruz, kime milletin 'tamam', kime 'devam' diyeceğini hep beraber göreceğiz. Millet 24 Haziran'da Cumhurbaşkanımıza kendi öz evlatlarına sahip çıktıkları gibi sahip çıkacaktır. Dünya bir araya gelse de onlara Cumhurbaşkanımızı yedirtmeyecektir. Onlar rüya görüyorlar. 24 Haziran, bu rüyaların kabusa döndüğü yeni bir gün olacaktır."

CHP'DEN İYİ PARTİ'YE GEÇEN MİLLETVEKİLLERİ

Bozdağ, CHP'den İYİ Parti'ye geçen 15 milletvekilinin partilerine dönecekleri iddialarına ilişkin soru üzerine, seçimlere girerken Cumhur İttifakı'nın dışında yer alanların bir iddia sahibi olmadıklarını aktardı.

Cumhur İttifakı'nın karşısında ittifak oluşturan partilerin, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ittifak yapamadıklarını anımsatan Bozdağ, şunları söyledi:

"Bu, 'cumhurbaşkanı adaylığında iddiamız yok, bizim esas iddiamız parlamento üyeliğindedir' demektir. Onun için parlamentoya biz asılacağız ama cumhurbaşkanlığına da asılıyormuş gibi yapacağız. Ben öyle yorumluyorum. Çünkü aksi olmuş olsa birinci turda kazanmaya odaklanılır. Hepsinin derdi 2. tura. Acaba biz yarışı erteletebilir miyiz? İkinci tura bu işi bırakabilir miyiz? Bu millet, bugünün işini yarına bırakan bir millet değildir. 24 Haziran işini Türk milleti Temmuz'un 7'sine bırakmaz. Bunlar baksınlar, hangi seçimin işini ötekine bırakmış da bunu bırakacak. O yüzden bu seçimde de Allah'ın izniyle ilk turda cumhurbaşkanı seçimi olacaktır."

Bozdağ, milletin iradesini etkilemek için çok oyunların oynandığını, milletvekili transferinin de bu oyunlardan biri olduğunu ifade etti.

"NEREDE AHLAK, NEREDE ETİK, NEREDE DEMOKRASİ?"

İlk defa bir partinin genel başkanının kendi vekillerini başka bir partiye kiraladığını vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Belli ki kira bedelini tahsil edemeyince ayın 21'inden önce bu milletvekilleri geri partilerine dönecek. Bunlar bir kahramanlık falan yapmadılar. Milletin gözü önünde bir tiyatro oynanıyor. Bunlar oynanan tiyatronun figüranlarıdır. Deniyor ya 'hamle yaptılar'. Esasında piyonlarla hamle olmaz. Bunlar satrançta Sayın Kılıçdaroğlu'nun kullandığı piyonlar ama piyonlar hedefe ulaşamayınca yedirmemek için piyonlarını öyle gözüküyor ki geri çağırıyor. Şimdi CHP'nin listelerine koyup bunlara CHP'den oy isteyecekler. O anlaşılıyor. O zaman sormak lazım. Nerede ahlak, nerede etik, nerede demokrasi? Maalesef onları sadece lafta söylüyorlar ama icraata geldiği zaman bunu yapmıyorlar. Bütün oyunları görüyorsunuz. Bütün dertleri öyle yapalım böyle yapalım işte Tayyip Bey'i cumhurbaşkanlığından indirelim. İndiremeyecekler, kazanamayacak, kaybettikleri gibi daha önce yeniden kaybedeceklerdir. Çünkü bu millet, doğru olanla eğri olanı, hasbi olanla hesabi olan, millet için her şeyi göze alanla milletin aleyhine herkesle işbirliği yapanı çok iyi biliyor."

ABD'NİN İRAN KARARI

Bozdağ, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesine ilişkin soruya karşılık, "Sayın Trump'ın dün yaptığı açıklama talihsiz bir açıklama. Yanlış bir adım atıldı. İran ile yapılan anlaşma, sadece ABD'nin taraf olduğu bir anlaşma değil aynı zamanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Almanya'nın da taraf olduğu çok taraflı bir anlaşmaydı. Taraflardan birinin anlaşmadan geri çekilmesi, diğer tarafları bağlamayacağı gibi anlaşmanın yürürlüğünü de ortadan kaldırmaz. Şu anda bu anlaşma ABD'nin çekilmiş olmasına rağmen uluslararası hukuk bakımından geçerliliği olan bir anlaşmadır" cevabını verdi.

ABD dışındaki anlaşma tarafı ülkelerin anlaşmaya sadık kalacaklarını açıkladıklarını, bu beyanların da bu ülkeler açısından bağlayıcı olduğuna işaret eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı bu anlaşmaya imza atan ülkeler adına sürekli İran'ı denetliyor. Ajans, bugüne kadar yaptığı bütün denetimlerde İran'ın bu konudaki anlaşma hükümlerine harfiyen uyduğunu teyit ediyor. O zaman ABD yönetiminin bu anlaşmadan geri çekilmesini izah edilecek bir şey yok. Öyle gözüküyor ki ABD yönetimi İran konusunda yeni bir politikayı, planı hayata geçirmeye karar vermiş durumda. Bu planın birinci adımı anlaşmadan ABD'yi geri çekmek, onu yaptılar. İkinci adımı da ambargoyu uygulamak, onu hayata geçirecekler. Üçüncü, dördüncü adımları ne olacak hep beraber göreceğiz. Bu geri çekilme kararı ile beraber görüldüğü gibi İsrail ve Amerika tıpkı Kudüs-ü Şerif konusunda ABD'nin attığı yanlış adım sonrasında yalnız kaldığı gibi bu konuda da dünyada yalnız kalmıştır. Yanlış bir adım atılmıştır, yanlış adımlarla doğru sonuçlar elde edilmesi mümkün değildir. ABD yanlış adımla doğru sonuç hesabı yapıyorsa, burada aldandığını görmek için fazla bir zaman geçmeyecektir. Türkiye, bütün komşularıyla ilişkilerini kendi milli çıkarları doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacaktır."

Bozdağ, hakkaniyet esaslı anlayışlarını, bundan sonra da sürdüreceklerini, bu planın bundan sonraki aşamalarını yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...