Ntvmsnbc oyun projesi kapsamında Uzman psikolog ve oyun terapisti Nilüfer Devecigil 3 farklı yaş grubundan anne ve çocukla oyun oynadı. Daha sonra anneler çocukları ile nasıl oyun oynayabilecekleri anlattı.

Zeynep Öztezel 3 yaş 10 aylık bir çocuk. Annesi Seda Öztezel ile oyundan bakın neler öğrendiler.

Zeynep oyunun bir bölümünde bebek olmak istedi. Annesi bu mesajı hemen aldı ve o da bir bebekmiş gibi Zeynep’e annelik etti. Psikolog Devecigil Zeynep’in küçük kardeşiyle ilgili yaşadığı bazı duygularının burada ortaya çıktığını söyledi. Zeynep oyunda bebekleşerek, kardeşiyle ilgili yaşadığı kıskançlık gibi duyguların üstesinde geliyor.

Çocuğun oyuna yön vermesi çok önemli çünkü oyun terapistleri çocukların oyunlar aracılığı ile yetişkinlerle konuştuklarını ve onlara yaşadıkları sorun ve sıkıntıları anlattıklarını söylüyor. Devecigil’e göre Bir oyunda yetişkinin rolü, çocuğun ne söylediğine kulak vermek olmalı.

Örneğin çocuğunuzun bir takım korkuları varsa ya da okula gitmek istemiyorsa, bunların nedenini size sorarsanız anlatamaz. Ama onunla oyun oynar ve oyunun gidişini ona bırakırsanız. Size korkularının neden kaynaklandığını bir takım metaforlar üzerinden anlatacaktır. Zamanla oyun okur yazarı olursanız, oyun terapisti olmanıza gerek kalmadan siz de çocuğunuzla oyun oynayarak çok derin bir iletişim kurabilirsiniz. Ve bir gün onun geceleri neden kötü rüya gördüğünü anlatan sesini duyabilirsiniz.

Fotograflar: Caner Kasapoğlu